15 Tohum Temizleme Makinesini Üreticiyle Buluşturdu.

Tarım cenneti Balıkesir’de üreticinin elini güçlendirmeye devam eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Kaliteli Tohumluk Üretimi” projesi kapsamında; hububat üreticilerinin kendi tohumlarını, kaliteli ve sağlıklı bir şekilde kullanmalarını sağlayacak 2 milyon lira değerindeki 15 tohum temizleme (selektör) makinesini üreticiyle buluşturdu.

Bir yandan kırsal mahallelerin altyapısını iyileştirerek yaşam kalitesini yükselten Balıkesir Büyükşehir Belediyesi diğer yandan da şehrin üretim altyapısını güçlendirerek üreticilerin emeğinin karşılığını fazlasıyla alması için destek ve yatırımlarını sürdürüyor. Tarımsal üretimin en önemli girdi maliyetlerinden bir tanesi olan tohumu, çiftçilerin kendi ürettikleri kaliteli ürünlerden elde etmesini sağlamak amacıyla “Kaliteli Tohumluk Üretimi” projesi kapsamında Kepsut’ta, tohum temizleme (selektör) makinesi dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 2 milyon değerindeki 15 makineyi üreticilere teslim etti. Balıkesir’de üretimi yapılan tarım ürünleri içerisinde ekiliş alanı bakımından birinci sırada yer alan hububatların tohumunun temizlenmesi amacıyla kullanılan makineler, hububat ekimi yapılan; Altıeylül, Balya, Bigadiç, Dursunbey, Gönen, İvrindi, Karesi, Kepsut, Sındırgı ve Manyas ilçelerinden kırsal mahallelere dağıtıldı.

KAYIPLAR ORTADAN KALKACAK

Tohum içindeki yabancı maddeleri temizlemek, sınıflandırmak ve ilaçlamak amacıyla kullanılan selektör makinesi sayesinde; sağlıklı ve ilaçlanmış hububat tohumu kullanarak sürme, rastık ve septorya (yaprak leke hastalığı) gibi hastalıkların sebep olduğu kayıplar ortadan kalkacak, yabancı otların tohumdan ayrılmasıyla zirai mücadele girdilerinde tasarruf edilecek.

SAF TOHUM KULLANIMI AÇISINDAN  OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR ADIM 

1.098,562 dekar alanda buğday, 164.742 dekar alanda çeltik, 131.569 dekar alanda arpa, 74.684 dekar alanda çavdar üretimi yapılan Balıkesir’de, hububat üreticisinin ekeceği tohumun ekim öncesinde elenip, ilaçlanarak yabancı maddelerden temizlenmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, saf tohum kullanımını yaygınlaştırmak açısından önemli bir adım atıyor.

TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL BALIKESİR

Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilere verdikleri teşvik ve desteklerin, kırsal kalkınmaya yönelik yapılan yatırımların başarılı sonuçlar vermeye başladığını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Balıkesir olarak, kendimizi iyi tanıdığımız zaman, artılarımızı ve eksilerimizi bildiğimiz zaman, uyum içerisinde çalıştığımız zaman Türkiye’nin en güçlü illerinden biri olma yolunda ilerleriz. Balıkesir, Türkiye’yi Doyuran İl. Gayemiz çiftçimiz daha çok kazansın, şehrimizde bolluk ve bereket artsın.” dedi.

“BEREKETİ ARTIRARAK DEVAM EDİYORUZ”

Büyükşehir’in bir medeniyet projesi olduğunu vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz “Ekibimiz güçlü ve bu konuya hâkim. Geçtiğimiz gün Dursunbey’de salça makinesi dağıttık, bugün tohum makinesi dağıtıyoruz. Yaptığımız her işi altında akılcı bir planlama, samimi bir çalışma ve bereket var. Balıkesir Büyükşehir, bereketini artırarak devam ediyor. Arıcılarla ilgili yaptığımız çalışmaların sonucu net olarak almaya başladık. Ürün fazlalaştı ve Türkiye’de hatırı sayılır bir noktaya geliyoruz. Peynirle ilgili yaptığımız çalışmalarda çok iyi noktaya geldik. Her bölgemizde ayrı çalışmalar yapıyoruz. Hepsinin altında bir akıl, gayret var. 

Aşk ile çalışan yorulmaz. Biz milletimize hizmet için bu makamlara aday olduk. Millet iradesi bize bunu layık gördü. Biz de bunun hakkını büyük bir mesuliyet duygusu içerisinde vermeye çalışıyoruz. Sizin desteğinize de her zaman ihtiyacımız var.” açıklamasında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.