Arazi Kontrolleri Sürüyor

​Odunpazarı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli sorumluluk alanlarında yetiştirilen ürünlerde zirai mücadele gerektiren durumlar görüldüğü andan itibaren doğru bir şekilde müdahale edebilmesi amacıyla arazi kontrollerine devam ediyor.

Sürdürülebilir üretimin sağlanması için tarımsal üretim alanlarında zamanında ve etkin zirai mücadele yapılması gerekirken yapılmadığında önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmakta.

İlçede bulunan tarım arazilerinde oluşabilecek zararların önlenebilmesi adına domates yetiştiriciliği yapılan seralarda Tuta Absoluta  (Domates Güvesi ) zararlısına karşı feromon tuzakları asılma işlemleri yapıldı. Bu tuzaklar ile her hafta böceklerin yoğunluğu tespit edilecek ve çiftçilerin kimyasal mücadeleye başlaması için uygun zaman çiftçilere bildirilecek. Ayrıca meyve üretimi yapılan bahçelerde Meyve Sinekleri, Kiraz Sineği, Elma İç Kurdu ve Akdeniz Meyve Sineğine karşı tuzaklar asıldı. Entegre mücadele kapsamında yapılan bu çalışmalar meyve ve sebzelerin hasat zamanına kadar devam edecek. Böylece hem çiftçilerin kaliteli ürün elde ederek ürünlerini daha yüksek fiyatlarda pazarlayabilmesi hem de tüketicilere sağlıklı ürün temin edebilmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.