Arıkaya’da Lavanta Hasadı

Isparta’da başlayan lavanta yetiştiriciliği tüm ülkeye yayılıyor. Eskişehir’de Seyitgazi ve Han ilçelerinde yaygınlaşan lavanta üretiminin ardından Alpu İlçesi Arıkaya Mahallesinde de Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce dikilen lavantaların hasadı yapıldı.

Arıkaya Mahallesinde 2018 yılında 20 dekarlık alanda badem fidanlarının arasına dikilen 20 bin adet lavantalar hasat edilmeye başlandı. Lavanta hasadında ise Arıkaya Mahallesi sakinleri çalışıyor.

Lavanta hasadına katılan Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz, Son 10 yılda Orman Genel Müdürlüğünün tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine destek olduğunu ifade ederek “Eskişehir ve Afyonkarahisar Orman Fidanlıklarımızda yılda ortalama 500 bin adet lavanta fidanı yetiştiriyoruz. Bu fidanları okul, cami, kurum bahçelerinin yanı sıra ağaçlandırma sahalarında da gelir getirici tür olarak dikiyoruz. Orman teşkilatı olarak biz, eski tabirle Orman Köyü olan mahallelerde yaşayan vatandaşlara destek oluyoruz. Bizim dışımızda başka kurumlarında lavanta destekleri var. 4 Yıl önce dikilen bu lavantaları gördüğünüz gibi 3 yıldır biçiyoruz. Lavanta sayesinde köyün çehresi değişti, hem de vatandaşlar yeni bir ürünle tanıştı” dedi.

Yağ verimi yüksek olan Lavandula angustifolia türü lavantalar yaş olarak Afyonkarahisar’da bulunan Orman Genel Müdürlüğü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezine gönderilecek. Merkezde lavanta yağı çıkarılarak analizleri yapılacak ve sertifikalandırılarak satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.