Bal Hasadı Başladı

Sivas Merkeze bağlı Gümüşdere köyünü ziyaret eden Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ve Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, bal hasadı yaptı.

İl Müdürü Seyit Yıldız yaptığı konuşmada;

“İlimiz zengin bitki florası, geniş coğrafyası ve endemik bitki türleri açısından  arıcılık için önemli bir coğrafya ve gezginci arıcılar için cazibe merkezidir. Yaptığımız projelerle her geçen gün arıcılık işletme sayımız ve bal kalitesi artmaya devam etmektedir. Tüm ürünlerimizde olduğu gibi Bal üretiminde yüksek rekolte bekliyoruz. Beklentimiz ilimiz genelinde 7.000 tonun üzerinde Bal üretimi yapmaktır. Bal üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Sivas, organik bal ve arı ürünleri ile de söz sahibi olma yönünde iddiasını sürdürüyor. 300 bine yakın arılı kovan ile kovan sayısı ve 3.500 arıcılıkla ilgilenen üreticimiz bulunmaktadır. Arıcılarımıza bol ve hayırlı hasatlar diliyorum.” dedi.

Vali Şimşek ise konuşmasında;

“Gümüşdere köyümüzde üreticilerimizle birlikteyiz. Onlarla beraber hasat yaptık. Sezonun ilk hasadını gerçekleştirdik. İnşallah hayırlı ve bereketli olur. Üreticilerimiz emeğinin karşılığını alır. Sivas’ımız bal üretimi bakımından çok iyi bir durumda. Biz Sivas’ımıza çiçek balının başkenti diyoruz. Arıcılık işletmesi bakımından Türkiye 2’ncisi, bal üretimi bakımından Türkiye 3’üncüsü, çiçek balı üretimi bakımından da Sivas, Türkiye birincisi. Bizlerde bu üretimin artmasını istiyoruz. İnşallah bu çaba ve çalışmalarımızla ilimizdeki bal üretimi daha da artacak ve ilimiz bal üretimi noktasında marka bir il haline gelecek. Üreticilerimize hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum. Sezonumuz hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.