Çine Çaparı Koyunu ve Sakız Koçu Dağıtımı Yapıldı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kırsal kalkınma projelerinden olan küçükbaş projesine bu yıl da devam ediliyor. Uygun şartları sağlayan kadınlara Çine çaparı koyunu, sürüsünü büyütmek isteyen sürü sahiplerine de sakız koçu hibe edilmeye başlandı. Aydın il genelinde yapılan dağıtımlarla kadınların koyunculuğa başlayıp aile ekonomilerine destek olmaları sağlanıyor.

Kırsal kalkınma projelerine özel önem veren Aydın Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da koyun dağıtımına başladı. Nesli yok olmak üzereyken dünya üzerindeki son sürüsü Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alınan Çine çaparı koyunları çoğaltıldı ve dağıtımına başlandı. Aydın yöresinin kalan son yağlı kuyruklu koyunu olan Çine çaparı koyunlarını teslim alan kadınlar memnuniyetlerini ifade edip Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti. Diğer taraftan, uzun yıllardır yapıldığı gibi sürülerini büyütmek ve verimi yüksek sakız ırkına evriltmek isteyen üreticilere de sakız koçlarından hibe ediliyor.

Konuyla ilgili Aydın Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Barış Altıntaş, “Tarıma ve vatandaşlarımıza verdiğimiz desteklerimiz kapsamında Çine çaparı hibe ediyoruz. Bu destekle aile ekonomilerine katkı anlamında yararlı olduğumuzu düşünüyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumda ailelere bir nebze olsun Büyükşehir Belediyemizin katkısı olması için de hep birlikte çalışıyoruz. Bu proje, Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun tarımla ilgili çok ciddi projelerinden bir tanesi. Biz bu nesli koruma altına almanın yanı sıra çok zor durumda yaşayan vatandaşlarımıza da destek olmanın gayesi içerisindeyiz. Çine çaparı bunun tek bir örneği. Vatandaşlarımızın neye ihtiyaçları varsa her zaman yanlarındayız” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir