Dört Bin Ton Badem Üretimi Yapılıyor

Elazığ’da yaklaşık 20 bin dönüm alan üzerinde ekili olan ve Elazığ için yeni gelir kaynağı olma yolunda ilerleyen bademin hasadına başlandı. Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bademi ile ünlü Ağın ilçesinde hasat etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, Ağın Kaymakamı Burak Yılmaz, Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, Kurum Müdürleri ve davetliler katıldı.

Elazığ genelinde her geçen gün artan badem üretimi olduğunu belirten Vali Dr. Ömer Toraman, “Badem üretimi, başta Ağın ilçesi olmak üzere Keban, Arıcak, Karakoçan, Maden, Baskil ve Merkez köylerde yaklaşık 20 bin dönümlük alanda yapılıyor. Bu alandaki toplam badem ağacı miktarı ortalama 450 bin adet ve üretim de 4 bin ton civarında. Bu da 77 milyonluk girdi sağlıyor” dedi.

10 yıllık bir serüvenin bugün semeresini aldıklarını dile getiren Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, “Her geçen gün artan badem ekili alanlarımızla birlikte bugün 4 bin tona yakın bir badem üretimi gerçekleştiriyoruz. İlimizin güzide ilçelerinden bir olan Ağın, sadece badem ile değil aynı zamanda leblebisi ile de ünlü bir ilçemiz. İlimizde çok önemli bir katma değer oluşturan badem yetiştiriciliği Ağın leblebisi ve kerevit avcılığı, ilimiz ve ilçemiz için ekonomisine ciddi derecede katkı sağlamaktadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.