Dut Çelikleri Sarıcakaya’da Tarlaya Ekildi

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında yüz binlerce dut fidanını Türkiye’nin dört bir yanında üreticilerle buluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 80 bin dut çeliği üretim tesisinden sökülerek dikimi gerçekleştirdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ekonomik olarak zor günler yaşayan ve artık üretemez noktaya gelen üreticiye desteklerini sürdürüyor. Geçmiş yıllarda Sakarya Vadisi kırsal kesiminde yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynaklarından biri olan ipek böcekçiliğini tekrar canlandırmak için Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilere destek olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, dut çeliklerinin üretimine devam ediyor.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekiplerince 2022 yılında dağıtılmak üzere üretimine devam edilen dut fidanları, Dut Çelikleme Tesisi’nden sökülerek, Sarıcakaya ilçesi Mayıslar Mahallesi’nde bulunan tarlaya ekildi.

Burada sonbahar mevsimine kadar büyüyecek olan fidanlar, kış aylarında üreticiye dağıtılacak. 80 bin dut fidanının üretiminin amaçlandığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, her yıl olduğu gibi İpek Böcekçiliğini Geliştirme Projesi kapsamında yetiştirilen dut fidanlarının dağıtılacağını ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.