Eskişehir Best Cheese Damga Vurdu

Kısa adı BestCHEESE olan Erasmus + Programı Mesleki Eğitim için Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hibe desteği alan “Yöresel Peynirlerin Üretim Teknolojileri ve Hijyen Standartlarının AB Işığında İncelenmesi”  isimli projenin beşinci toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi.

Proje koordinatörü olan Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde düzenlenen organizasyona projenin yabancı ortakları, İtalya’da bulunan Agrigento Halk Sağlığı Kurumu, Nitra, Slovakya’da bulunan Slovakya Tarım Üniversitesi, Slovenya’da bulunan Ljbuljbana Veteriner Fakültesi ile yerel ortakları Ankara Üniversitesi ve Batman Tarım ve Orman Müdürlüğü katılım sağladı.

Projenin kapanış organizasyonuna Eskişehir’de bulunan resmi kurumlar ve Sivil Toplum Kuruluşu yetkilileri ile Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ve teknik personeller katıldı.

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ün açılış konuşmasının ardından, proje koordinatörü Veteriner Hekim Dr. Hatice Olcay gerçekleştirilen proje faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli’nin Peynir Sütü ve Sağım Hijyeni konulu sunum gerçekleştirdi.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız Proje heyeti Erasmus Grubunu makamında kabul ederek proje hakkında bilgiler aldı.

Bilecik İli Bozüyük ilçesinde Yöresel peynir üreten bir firmanın ziyaretinin ardından, Sazova Kampüsunde bulunan Gıda Analiz Laboratuvarını ziyaret eden katılımcılara Batman Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Reşat Çiftçi ve Yüksek Ziraat Mühendisi Barış Doyar yöresel peynir çeşitlerinin üretim aşamaları ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.