Eskişehir Ormanları Mühendis Adaylarını Ağırladı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri derslerin uygulamalarını Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında yaptı. Tohum ve Fidanlık Tekniği, Ağaçlandırma Tekniği, Silvikültür Tekniği ve Amenajman dersleri bu sefer arazide yapıldı.

34 öğrenci, Doç.Dr.Alkan Günlü ve Dr. Öğretim Üyesi Bora İmal başkanlığında Eskişehir’e gelen heyet Mihalıççık Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Çatacık ormanlarında incelemelerde bulundu. Bozan ağaçlandırma sahasında yarı kurak iklim ağaçlandırmalarının örneklerini inceleyen öğrencilere toprak işlemesi, fidan dikimi ve fidan bakımı konuları uygulamalı gösterildi. Çatacık’ta bulunan Kızıl Geyik Üretme Çiftliği de görülerek, öğrencilere kızıl geyiklerin yaşam alanı ve biyolojileri anlatıldı.

Uygulama gezisinin 2. Gününde Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz’u ziyaret eden ögrenciler Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğüne geçerek fidan üretim çalışmalarını yerinde gördü. Tohum bahçesinden kozalak çıkarmaya, soğuk hava deposundan seralarda fidan üretimine kadar birçok konu öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi. Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsü ziyaret edildi öğrencilere enstitüde yapılan toprak ve su analizleri laboratuvar ortamında anlatıldı. Kayaçpark gezen öğrencilere parkta bulunan ve ülkenin çeşitli yerlerinden getirilen kaya ve maden örneklerini anlatıldı. Toprağın hammaddesi olan kayaçların özellikleri hakkında bilgi verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.