Dolar 32,2025
Euro 34,9449
Altın 2.463,93
BİST 10.899,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 22°C
Cum 22°C
Cts 22°C
Paz 21°C
Lösev

Eskişehir Tarım Platformu Kurban Bayramı Öncesi Uyarılarda Bulundu

Eskişehir Tarım Platformu Kurban Bayramı Öncesi Uyarılarda Bulundu
6 Temmuz 2022 1:19 pm
159

Eskişehir Tarım Platformu tarafından yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık seçimi, kesim sonrası işlemler ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Eskişehir Tarım Platformu adına Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler tarafından yapılan açıklamada;

“Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Gerek kurbanlarını henüz almayan ve gerekse kurban kesimi öncesi son bir defa kontrol yapmak isteyenler için iyi bir kurbanlığın tarifi önem arz ediyor. Öncelikle kurban nereden alınmalı. İyi bir kurbanlık belediyelerin  kesin için  izin verdikleri yerlerden ya da veteriner hekimi kontrolündeki tarım işletmelerinden alınmalı. Kurban alınırken il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü tarafından üreticiye her hayvan için özel olarak verilen pasaport belgesi ve şehir dışından geliyorsa sağlık raporu kontrol edilerek alınmalı. Tabi özellikle kurban bayramı öncesi bir reklam kliği haline gelen ‘’VETERİNER HEKİMİ KONTROLÜ ALTINDA’’ ifadesine aldanmadan mutlaka işletmede veteriner hekimi bulunduğundan ya da veteriner hekiminin periyodik sağlık kontrollerini yapıp yapmadığından emin olunduktan sonra alınmalı.

Damızlık değeri bulunan dişi hayvanların ve gebelerin kesimi yasak olduğundan; satın alınacak hayvanların gebe olmadığı ve damızlık vasfının bulunmadığını gösterir veteriner hekimi onaylı rapor kontrol edilerek alınmalı.Gebe hayvanların ve damızlık değeri bulunan dişilerin kesilmemesinin satıcı kadar alıcının sorumluluğu olduğu bilinciyle herhangi bir tereddüt mevzuhu bahisse mutlaka bir veteriner hekimi kontrolünden sonra alınmalı.

Küçükbaş kurbanlıkların fiziksel olgunluğunu tamamlamış olmalı, en az bir yaşında bulunmalı ya da bir yaş görünümünde olmalı. Üzerlerinde kene vb parazit bulunmamalı.

 • Burunda,
 • Gözde,
 • Ağızda anormal akıntı bulunmamalı.
 • Bakışları donuk olmamalı.
 • Aşırı saldırgan olmamalı.
 • Solunumu hırıltılı olmamalı.
 • Anal bölgesinde ishal kalıntısı bulunmamalı.
 • Özellikle sırt omurları dolgun olmalı.

Büyükbaş kurbanlık en az 2 yaşında olmalı. Dişi kurbanlıklar için gebe veya yeni doğum yapmış olmamalı. Her iki cinsiyetteki kurbanlıklar için vücudunun herhangi bir yerinde özellikle ayak ve bacaklarında şişkinlik ve topallık bulunmamalı.

 • Göz, burun, ağızlarında ve cinsel organlarında anormal akıntı bulunmamalı.
 • Özellikle ağız burun içi ve çevresinde, memelerinde yaralar bulunmamalı.
 • Hırıltılı solunum, öksürük ve halsizliği bulunmamalı anal bölgede ishal belirtileri olmamalı.
 • Ayrıca üzerlerinde kene bit vb parazitler bulunmamalı, aşırı saldırgan ve duyarsız olmamalı.

Kurbanlıklar mutlaka belediyelerin ve valiliğin izin verdikleri yerlerde veteriner hekimi kontrolünde kesilmeli. Kurbanlık hayvan kesim öncesi strese sokulmamalı. Stres esnasında, etin olgunlaşması için gerekli enzimleri tüketen hayvanın kesim sonrası eti olgunlaşmaz sert ve lezzetsiz olur.   Kesim sırasında et kalitesi açısından temizlik ve hijyene dikkat edilmeli, kanın kesilen hayvanın vücudundan tamamen boşalmış olmasına dikkat edilmeli. Kesim sırasında hayvanın karın ve göğüs boşluğu ile iç organları iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Özellikle göğüs boşluğunda olmak üzere noktadan düğme büyüklüğüne kadar beyaz kireç renginde nodül tarzındaki oluşumlar ve yapışmalar görülmesi halinde et mutlaka bir veteriner hekimine kontrol ettirilmeli. Yine başta karaciğer olmak üzere tüm iç organlarına kesit atılmak sureti ile parazitler açısından kontrol edilmeli anormal durumlarda tüketim öncesi mutlaka bir veteriner hekimi görüşü alınmalı. Kurbanlığın tüketilmeyen iç organlarının, sakatatları ve vücut kısımlarının kontrollü bir şekilde gömülmesi sağlanmalı. Özellikle dışarıda bırakılan bu kısımlar ekinokokus gronulosus isimli parazitten kaynaklı insanlarda kist hydatik oluşuma sebep olacağından bu konuda çok duyarlı davranılmalı.

Kesilen etler hemen tüketilirse sert olacağından hazım problemi olabilir. İdeal bir et tüketimi için en az 5-6 saat bekleyip kasların tamamen ete dönüşmesi sağlanmalı. Buzdolabına koymadan evvel güneş görmeyen ve hava akımı bulunmayan 14C derece hava sıcaklığında en az 24 saat bekletilmeli. -18 derecede etler uzun süre saklanılabilir. Fakat dondurulup çözündürülen etlerin tekrar dondurulması mümkün olmadığından etler -18 derecede dondurulmadan evvel bir defada tüketilebilecek parçalara bölünmeli.

Kırmızı et, kuzu ,koyun,keçi,dana,deve,manda etlerini kapsar,Farklı pişirme amaçları için hazırlanan kırmızı et,doğru saklanmadığı takdirde bozulabilir ve gıda zehirlenmelerine sebep olur.Saklama koşullarına dikkat edildiğinde ise uzun süre tazeliğini koruyabilir,kendine has lezzetiyle tüketilebilir.

Ette haricen kirlilik varsa o kısım yüzülerek veya kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Et mecbur kalınmadıkça yıkanmamalıdır. Yıkama mecburen yapılacaksa su kullanılarak başka kısımlara bulaştırmadan yapılmalıdır.

Akciğer ve Karaciğer Kist Hydatik, karaciğer safra kanalları karaciğer kelebeği paraziti yönüyle gözlenmeli, anormal oluşumlar varsa tüketilmemeli, toprağa derince gömülmelidir.

Kırmızı et henüz çok tazeyse bu durumda hızlı şekilde soğuyarak sertleşmesinin engellenmesi için et mevsim şartlarına bağlı olarak 3-10 saat kadar serin havadar kapalı ortamda bekletilerek kanı akıtılmalı, dinlendirilmeli ve ortam sıcaklığına yavaş yavaş gelmesi sağlanmalıdır.

Etelerin dinlendirilmesi serin, havadar kapalı ortamda asılarak olmalıdır. Naylon, muşamba, naylon leğen vb, malzemeler içerisine yığma şeklinde konularak dinlendirme  yapılmamalıdır.Zira bunlar üzerine konulan et,sakatat ve yağlar iyi havalandırma sağlanamadığı için kolaylıkla mikrobiyal bozulmaya uğrar.Asılarak havalandırma olanağı kısıtlı ise etler birbiri ile temas etmeyecek şekilde pamuklu bez üzerine serilmelidir.Sıcak parça etler buzdolabında soğutulacaksa naylon poşet içine sıkışık halde konmalıdır.

Kırmızı etin ve kıymanın oda sıcaklığında bekleme süresi 3 saati geçmemelidir. Etleri kısa sürede içinde kullanmak istiyorsanız, kapaklı plastik, cam veya çelik kaplara koyabilir, streç filme sarıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Etlerin konulduğu kapların hava almayacak şekilde kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

Buzdolabına kuşbaşı 2-3 gün, biftek 3-5 gün, kıyma ve sakatat 1-2 gün, pişmiş et ve et yemekleri 3-5 gün saklanabilir. Çiğ ve pişmiş etler farklı kaplarda saklanmalı, birbirleriyle temas ettirilmemelidir.

Pirzola, biftek, köfte, parça ve kemikli etler derin dondurucuda saklanacağı zaman parçalar halinde porsiyonlara ayrılmalıdır. Buzdolabında birkaç saat bekletilerek soğutulmalıdır. Porsiyonlara ayırdığınız etleri streç filme sarıp buzdolabı poşetine koyabilir veya yağlı kâğıda sarabilir dondurucuya koyabilirsiniz. Böylece donma yanığı oluşmasını önleyebilirsiniz. Pirzola, biftek dilimleri ve köfterlin aralarına yağlı kağıt yerleştirirseniz birbirlerine yapışmalarını önlersiniz.

Kırmızı et derin dondurucuda -18,-32 santigrat derecede 6-12 ay kadar saklanabilir. Dondurucudan çıkarılan etler buzdolabında bekletilerek çözündürülmeli, oda sıcaklığında bekletilerek hızlı çözdürmeden kaçınılmalıdır. Dondurulmuş etler çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalıdır.

Ayrıca bu vesile ile bizler Tarım Platformu Paydaşları olarak kurban bayramının birlik ve beraberliğimize ve toplumsal yardımlaşmaya vesile olması temennileri ile tüm Eskişehir halkının kurban bayramını da kutlarız.”

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.