Dolar 23,1644
Euro 24,9630
Altın 1.461,60
BİST 5.553,72
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 26°C
Paz 25°C

Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesi Hayata Geçiyor

Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesi Hayata Geçiyor
20 Mayıs 2022 7:08 am
70

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak yakında hayata geçirilmesi planlanan ”Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesi” kapsamında çiftçi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Han İlçesi Gökçekuyu Mahallesinde düzenlenen toplantıya Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Han Kaymakamı Murat Ak ile beraber Eskişehir Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, Han İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali İhsan Söker, KTV Şube Müdürü Hasan ÖZ, Han Ziraat Odası Başkanı Ahmet İyigün, Gökçekuyu Mahalle Muhtarı Mustafa Kurnaz, Projeyi yürütmek amacıyla kurulan S.S.Gökçekuyu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kezban Kurnaz ve çoğunluğu kadınlardan oluşan üyeleri, Projeden Sorumlu İl/İlçe Müdürlüğümüz Teknik Personeli ve ORKÖY kapsamında bulunan Han İlçesi Gökçekuyu, İskankuyu, Kayı, Karaağaç ve Akdere çiftçileri ve üreticilerimizle sözleşmeli tarımsal üretim kapsamında lavanta üretim sözleşmesi yapmak isteyen Denizli ve Bilecik’ten katılım sağlayan iki firma temsilcileri  katıldı.

Toplantıda ORKÖY Projeleri hakkında bilgilendirme yapan Eskişehir Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, Han İlçesine bağlı Gökçekuyu, İskankuyu, Akdere, Karaağaç ve Kayı Mahallelerinin ORKÖY kapsamında olduğunu belirterek bu mahallerde üretim yapan ve uygun şartları taşıyan çiftçilerin başvurmaları halinde ORKÖY desteklemelerinden faydalanabileceklerini belirtti. ORKÖY kapsamında 5 dekarlık kapama lavanta bahçelerinin tesisine 3 yıl sonra ödemeli ve % 20’si hibe olmak üzere toplamda 37.000 TL faizsiz kredi sağlandığının altını çizerek başvuran her çiftçiyi bu imkandan faydalandırmak istediklerini belirtti.

Proje kapsamında gelinen süreç konusunda katılımcıları bilgilendiren Proje Koordinatörü Hasan Öz ise; ” Gelinen noktada kıymetli çiftçilerimizin üretme isteği, Sayın İl Müdürümüz, Sayın Kaymakamımız, Sayın Valimizin büyük destekleri ile planlanan faaliyetleri adım adım gerçekleştiriyoruz. Proje BEBKA’ya  (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansına) sunuldu ve sonucunu bekliyoruz. Projeyi yürütecek Gökçekuyu Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu. Mahallede atıl durumda bulunan eski köy okulunun proje yürütücüsü kooperatife tahsis çalışmaları başlatıldı. Proje kapsamında ihtiyaç duyulan en az 1 milyon adet lavanta fidesinin ücretsiz olarak temin edilme çalışmaları devam etmektedir. Üretime başlanması halinde sözleşmeli tarım kapsamında ürünü daha dalında iken değerinde alma garantisi veren ilgili firmalar ile bağlantılar sağlandı. Projenin ajans tarafından uygun görülmesi halinde ekolojik köy için ihtiyaç duyulan tesisler pilot köy olarak Gökçekuyu Mahallesinde kurulacak ve Frig Vadisini ziyarete gelecek turistler bu köyde ağırlanabilecek. Bu sayede köyde üretilen bütün bitkisel ve hayvansal ürünlerin yerinde ve değerinde pazarlanabileceğini ve ilerleyen dönemlerde ev pansiyonculuğunun da devreye sokularak hedef bölgede büyük bir gelir kapısı oluşturulacağını umut ediyoruz. Projemiz 9 paydaş ((İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Eskişehir Valiliği (YİKOB), Han Kaymakamlığı, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi (Turizm Fak.), Han Ziraat Odası Başkanlığı, S.S. Han Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.S. Gökçekuyu Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi)  işbirliği ile yapılacaktır.” Dedi.

Toplantıda söz alan İl Müdürü Gümüş: “Frig Vadisinin Merkezinde bulunan Han İlçesinin tamamında, Seyitgazi İlçesine bağlı 6 mahallemiz ve Çifteler İlçemize bağlı bir mahallemizde bu projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Amacımız tarihi değeri nedeniyle büyük bir turizm potansiyeli bulunan bu bölgemizde turizmin avantajından faydalanarak çiftçimizin tarımsal gelirini arttırmaktır. Bir başka deyişle turizm ve tarımın birbirini desteklemesini sağlayarak yöre çiftçisinin gelirini arttırmak, yaşam koşullarını iyileştirerek refah seviyesini yükseltmek ve bunun sonucunda yöre insanın yerinde istihdamını sağlayarak köyden kente göçü önlemektir. Nihayetinde geçimini sağlayacak kadar tarımsal gelir elde edemediği için bu güzide topraklarını bırakarak asgari ücret uğruna çalışmak zorunda kalacağını bilse de büyük şehirlere göç etmek zorunda kalan genç çiftçilerimizi tersine göçle köylerine geri döndürüp köylerine, topraklarına sahip çıkmalarını sağlamaktır. Bizi bu projeyi hayata geçirmeye iten çok önemli gerekçelerimiz var. Proje kapsamında hedef bölge olarak seçilen Han İlçemizde ne yazık ki geleneksel tarımsal faaliyetlerden yeterli gelir elde edilemediği için büyük şehirlere göçler yaşanmış ve bunun sonucunda bölge nüfusu son 7 yılda % 12, son 20 yılda %50 azalmıştır. Bunun paralelinde mevcut nüfus içerisinde genç nüfus oranı ise maalesef % 8 seviyesine düşmüştür. Hal böyle olunca bölgede arazileri ekip biçecek, hayvanların bakımını yapacak işgücü yokluğu, tarımsal üretimi çok düşük seviyelere indirgemiştir. Maalesef bir çare bulunmazsa yöre çiftçisi sürdürülebilir bir tarımsal gelir elde edemediği için büyük şehirlere iş bulma umuduyla göç etmeye devam edecektir. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıllarda İlçede tamamen terk edilmiş köyler görebiliriz. Bu proje, şimdiden birçok gencimizde tersine göçle köylerine geri dönebilecekleri düşüncesi oluşturdu.  Hâlihazırda % 70’i üretim yapılmayan alanlardan oluşan bu proje kapsamındaki 1200 dekarlık arazide,  katma değeri geleneksel olarak üretilen ürünlerden kat kat yüksek olan ve turizme hitap eden lavanta ve üzüm gibi ürünleri üretmeye istekli 65 çiftçimizin % 50’si bu kapsamdaki gençlerden oluşmaktadır. Projenin gerçekleşmesi için yaklaşık olarak 6 milyon TL’lik bir bütçe gerekmekte olup kaynak arayışlarımız devam etmektedir. ”dedi.

Han Kaymakamı Murat Ak ise ”Bu projeyi İlçemiz için çok büyük bir fırsat olarak görüyorum. Büyük bir turizm potansiyeli olan Han İlçemizde, gelen turistleri ağırlayamıyor ve turizmden yöre halkımıza bir gelir sağlayamıyoruz. İnanıyorum ki bu proje sürekli göç veren İlçemizin kaderini değiştirecektir. Bu proje ile tarım ve turizmin birbirini destekleyerek ilçemizin gelir seviyesinin artmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ben Han Kaymakamı olarak bu nedenle ‘Frig Vadisi Ekolojik Köy Projesini’ başından beri destekliyorum. Bundan sonra da proje paydaş kurumu olarak gereken her türlü desteği vereceğimizi belirtmek isterim. Çiftçilerimizin de bu projeyi sahiplendiklerini görmemiz bizleri çok mutlu etmiştir.” dedi. Toplantı katılan üreticilerden gelen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.