GastroAfyon Festivali Coşkuyla Başladı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve “Bizim mutfağımızda sadece yemek değil insan da pişer” teması ile yapılan Uluslararası Afyonkarahisar Turizm ve Lezzet Festivali coşkuyla başladı.

Afyonkarahisar’ın tarihten gelen yerel lezzetlerini tüm dünya’ya tanıtmak amacıyla Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda Profesyonel Aşçılar Derneği ve pek çok kurumun paydaşlığında düzenlenen GastroAfyon2022, kortej yürüyüşü ile başladı. Şenlik havasında geçen korteje, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, eşi Sevim Zeybek, Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İl Protokol Üyeleri, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, UNESCO gastronomi şehirleri temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri ve şefleri, gurmeler, gastronomi yazarları, şehrin üreticileri, yerli ve yabancı basın temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Liseler arası yemek yarışması, sokak sanatçılarının müzikal gösterileri, çocuk etkinlikleri,  kadınlar arası sarma yarışması, fotoğraf sergisi, yaren gecesi gibi yüzden fazla etkinliğe sahne olan festivalin ilk gününde Araştırmacı, yemek yazarı Nevin Halıcı ve Yazar, Şef Ulaş Tekerkaya’da ‘Mevlevi Mutfağı’ üzerine söyleşide bulundu. GastroAfyon için şehre gelen ünlü gastronomi profesyonelleri hem hünerlerini sergiledi, hem de yerel mutfağı tanıma fırsatı buldu. Aynı zamanda yapılan yarışmalar ve atölye çalışmaları ile gastronomi dünyasının kalbi Afyonkarahisar’da attı.

Festivalin açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek şehrin 2019 yılında UNESCO tescilli Gastronomi şehri olduğunu hatırlatarak; “Geçen yılki festivalimiz geniş bir katılımla yapıldı. Bu seneki festivalimizin de daha güzel olması için Valimiz, Aşçılar Derneğimiz, Zafer Kalkınma Ajansımız, üniversitemiz, ATSO ve diğer paydaşlarımızla birlikte çalışmalar yaptık. Bu seneki Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivalimizi de güzel ve yoğun bir katılımla açılışını yapıyoruz. Büyük Taarruz’un 100. Yılında 75 etkinlik yaptık. Bunların birçoğu da uluslararası düzeyde organizasyonlardı. İlimizi tanıtma açısından bir adım daha ileriye gitmenin hazzını yaşayacak. 600’ün üzerinde yöresel lezzetimiz var. 32 ürün tescillendi, 31 ürünümüzün de tescili için başvuru yapıldı. 99 ürünümüzün tescil almasını hedefliyoruz. Diğer gastronomi şehirlerinden farkımız ürünlerimizin sebze ağırlıklı olması. Afyonkarahisar’da Gastronomi alanında ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu konuda darphanede gastronomi hatıra paraları bastırdık, seyahat halinde lezzet yolculuğu sunan ilk gastronomi trenimizde şehrimizden uğurladık. Dezavantajlı grupların yararlanabileceği, istihdama olanak sağlayan Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezimizi tamamlayarak önümüzdeki günlerde hizmete sunacağız.  Gastronomi Festivalimize katılan herkese teşekkürlerimi sunuyor, festivalimizin hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Festivalde Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı ve yemek yazarı Sahrap Soysal ile keyifli bir atölye çalışması yapıldı. Kaymaklı yumurtalı sucuk pişiren Başkan Zeybek’e eşi Sevim Zeybek’te eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir