Hünnaplar Mihalgazi’de Yetişecek…

Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından,  “Mihalgazi İlçesinde Alternatif  Ürün Olarak Hünnap Yetiştiriciliği Projesi ” kapsamında yetiştiricilere 825 adet hünnap fidanı dağıtıldı.

Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde yapılan etkinliğe Mihalgazi Kaymakamı Şahin Arsal, Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Güneş Akgün, Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, teknik personel ve yetiştiriciler katıldı.

Bu Memlekette Taş Üstüne Taş Koyan Başımızın Tacıdır

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş yaptığı açıklamada; “Geçen sene hem Mihalgazi’de hem Sarıcakaya’da atıl arazilerin tarıma kazandırılması amacıyla meyve fidanı dağıtım  projemiz olmuştu. Yine geçtiğimiz üretim sezonunda yıllardır ekilmeyen, boş olan tarım arazilerini değerlendirmek amacıyla Mihalgazi’ye Bakanlığımızdan hibe buğday tohumu ve Sayın Valimizin desteği ile taban gübresi temin ederek buraları tarıma kazandırmıştık. Bu sene Mihalgazi İlçemizde İlçe Müdürlüğümüz teknik personelinin yapmış olduğu proje kapsamında hünnap fidanlarımızı üreticilerimize teslim edeceğiz. Bu verimli arazilerimizde hünnap yetiştirilmesini teşvik ederek  ile çiftçilerimize katkı sağlayacağız. Proje kapsamında Dokuzmayıs, Hürriyet, Demirciler ve Alpagut mahallelerimizden şimdilik 14 çiftçimiz bu projeden faydalanacak. Arzumuz odur ki çiftçilerimiz daha çok proje talep etsinler ve bizde daha fazla destek verelim . Sadece konu hünnap değil. Hangi meyve fidanını isterlerse İlçe Müdürlüğümüze başvuruda bulunsunlar. Bizde bu meyve türlerinin bölgemiz için uygunluğunu test edelim ve sizler için yararlı yeni projeler hazırlayalım. Bizim için bu memlekette taş üstüne taş koyan başımızın tacıdır. Çiftçilerimiz bunların en başında geliyor. Bu topraklarda emeği geçen ve bu projeye dahil olan çiftçilerimize Bakanlığımız adına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Proje kapsamında Dokuzmayıs, Hürriyet, Demirciler ve Alpagut mahallelerinde 15.469 lira  tutarındaki %75 Tarım ve Orman Bakanlığı katkısı ve 7.030 lira  tutarındaki %25 çiftçi katkısı ile toplamda 22.499 lira bedelle 825 adet hünnap fidanı 25 dekar alanda dikilmek üzere 14 çiftçiye teslim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.