Dolar 27,3824
Euro 29,0085
Altın 1.630,05
BİST 8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Yağmurlu
İstanbul
22°C
Yağmurlu
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 22°C

İYİ Partili Yokuş: Çiftçilerimize Verilen Sözler Tutulmuyor

İYİ Partili Yokuş: Çiftçilerimize Verilen Sözler Tutulmuyor
28 Mart 2022 8:00 pm
91

İYİ Parti Konya Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş; “İktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle halk olarak en temel gıda maddelerine ulaşımda güçlük çekiyoruz. Yüksek girdiler yüzünden yeterince ekim yapılamıyor. Destekler zamanında verilmiyor. Verilen sözler tutulmuyor” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş, çiftçilerin sorunları ve iktidarın tarım politikalarına dair açıklamalarda bulundu.
İYİ Partili Yokuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokat’ta yaptığı bir açıklamada 2022 yılı Tarımsal destek tutarını 29 Milyar TL olarak açıkladığını ve 2 yıl önce söylediği “ekilmedik bir karış toprağımız kalmasın” sözünü bir kez daha hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Tarım üretiminde kötüye gidişin olmadığını söyledi. Sn. Cumhurbaşkanının beyanlarından anlaşılıyor ki: Tarım ve besicilikte yaşanan olumsuzluklar ve geriye gidiş konusunda doğru bilgilendirme yapılmıyor” dedi.

BUĞDAY, SIVI YAĞ, ET VE ŞEKER GİBİ TEMEL GIDA ÜRÜNLERİNDE SIKINTI YAŞANIYOR

Her geçen yıl tarım üreticisinin ve besicilik yapan sayısı azaldığının altını çizen Yokuş, “Tarım arazilerinin 1/3’ü ekilmiyor. Başta buğday olmak üzere sıvı yağ, şeker, et gibi temel gıda ürünlerinde sıkıntı yaşanıyor. Cumhurbaşkanı, “Ekilmedik bir karış arazi kalmasın” diyor ancak üreticilerin büyük bir bölümü zarar ediyor. Yüksek girdiler yüzünden yeterince ekim yapılamıyor. Destekler zamanında verilmiyor. Verilen sözler tutulmuyor. Fahiş fiyatlara ulaşan başta gübre, mazot, tohum, elektrik ve ilaç girdileri karşısında çiftçilerimiz toprağını ekmekte zorlanıyor.

Besicilerimiz yem, elektrik ve benzeri yüksek girdiler nedeniyle hayvanlarını satıyor. Besicilerimiz çiğ süt fiyatlarının yetersizliği nedeniyle sağım ineklerini mezbahaya gönderiyor. Bu acı gerçekler ortadayken tarımda üreticilerimizden hiç kimse üretimi artırma mucizesi beklemesin” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERİMİZİN SADECE YÜZDE 19 GELİRİNDEN MEMNUN!

Çiftçilerin sadece Yüzde 19’unun gelirinden memnun olduğunu dile getiren Yokuş şu şekilde konuştu; “Kredi kayıt bürosunun 28 ilde 1066 aktif çiftçi ile yaptığı tarımsal görünüm saha çalışması sonuçlarına göre 2021 yılında “Gelirinden memnun olan çiftçilerimizin oranı” %19’a gerilemiştir. Gelirinden memnun olmayanların oranı ise %56’ya ulaşmıştır. Aynı kurumun yaptığı saha araştırmasında 2019 yılında çiftçilerimizin memnuniyet oranı %36, 2020’de ise %31 oranında gerçekleşmiştir. Son yıllarda binlerce çiftçinin üretimden vazgeçmesinin en büyük sebebi üretim maliyetlerinin artması çiftçilerin emeğinin karşılığını alamamasıdır.

Çiftçilerimiz üretimde karşılaştığı sorunların ilk sırasında %96 oranı ile “girdi fiyatlarının yüksekliği” gelmektedir. İkinci sırada ise “iklim problemleri”, üçüncü en önemli sorunları ise “sulama suyu yetersizliği” olarak öne çıkmaktadır. Çiftçilerimizin üretim sonrası karşılaştıkları en önemli sorunları ise; sırasıyla fiyat, alıcı ve tahsilat sorunlarıdır.”

HİBE VE DESTEKLER ZAMANINDA VERİLMİYOR

Çiftçilere ve besicilere verilen destek ve hibelerin büyük bir bölümü zamanında verilmediğine dikkat çeken Yokuş, “Hala 2020 yılı hibe ve desteklerini alamayan çiftçilerimiz var. Desteklerin zamanında verilmemesi de üreticilerimizi olumsuz etkiliyor. İktidar üreticilere yasal haklarını vermiyor.
Bilindiği gibi 2006 yılında yapılan bir yasal düzenlemeyle gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) %1 oranında çiftçilerimize hibe verileceği düzenlenmesi yapılmıştır. O yıldan bu yana geçen 15 yıl içinde hiçbir zaman yasaya uyulmamış bu süreçte 200 milyar TL destek çiftçi ve besicilerimize verilmemiştir. Cumhurbaşkanımızın önceki gün açıklamış olduğu 2022 yılı için 29 Milyar TL’lik destek üreticilerimizi memnun etmemiştir. 2021 yılı Gayri safi yurt içi hasıla tutarı 7 Trilyon 200 Milyar TL’dir. Çiftçi ve besicimize verilmesi gereken hibe ve destek tutarı 72 Milyar TL olmalıydı.

İktidarın yanlış tarım politikaları nedeniyle halk olarak en temel gıda maddelerine ulaşımda güçlük çekiyoruz.

YANLIŞ TARIM POLİTİKALARININ BEDELİNİ ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ ÇEKİYOR

Türkiye verimli toprakları ve 4 mevsim yaşanan muhteşem coğrafyası ile tam bir tarım ülkesidir. Uzun yıllar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmamıza rağmen bugün en temel gıda maddelerine ulaşımda sıkıntı çekiyoruz. Bunun en önemli sebebi siyasi iktidarın yanlış tarım politikalarıdır. Tek gerçek budur. Siyasi iktidarın beceriksizliklerinin bedelini millet olarak ödüyoruz.

Ülkemizi yönetenler kendi beceriksizliklerinin üstünü örtmek için başka bahanelere sığınıyorlar. Tarımda üretim planlaması dahi yapamayanların elbette öngörüleri de olmaz. Bu yanlış tarım politikalarının sonucu hem üreticimiz hem de tüketicilerimiz mağdur olmaktadır” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.