Küçükbaş Hayvancılığa 18 Milyon TL Destek

​Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Anaç Koyun Keçi Destekleme kalemine 2021 yılında Eskişehir’de 4623 küçükbaş hayvan yetiştiricisi başvurdu. Eskişehir’de Anaç Koyun ve Keçi Destekleme ödeme icmali kesinleşen küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ödenecek destekleme miktarı 18.294.600 TL olarak açıklandı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş konu ile ilgili yaptığı açıklamada:

“Zorlu iklim ve arazi şartlarında, ağıllarda ve hayvan barınaklarında anaç koyun keçinin yerinde tespit işlemleri İl Müdürlüğümüze bağlı 14 İlçe Müdürlüğü hayvan sağlığında görevli 81 personelimiz tarafından tamamlanmış olup yetiştiricilerimiz için askı itiraz süresi bitmiştir.

2021 Anaç Koyun Keçi Desteği kapsamında başvuranlara anaç koyun başına 30 TL, anaç keçi başına 35 TL ve tiftik keçilerine ilave 20 TL destekleme ödemesi yapılacaktır. Eskişehir’de tespit edilen anaç koyun keçi sayısı bir önceki yıla göre %11 artış göstererek 602.053 olarak belirlenmiştir. Desteklemeye başvuran yetiştirici sayısında ise % 6’lık bir artış gerçekleşmiştir.

İlimizde Anaç Koyun ve Keçi Destekleme ödeme icmali kesinleşen küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize ödenecek destekleme miktarında en büyük paya 5.604.180 TL ile Sivrihisar sahip olmuştur.

Eskişehirimizin var olan küçükbaş hayvan potansiyelini artırarak ulaştığımız bu miktarları daha üst sıralara taşımak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz. Bu sayılara ulaşmamızda emeği geçen tüm yetiştiricilerimize teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.