Dolar 32,2606
Euro 34,9111
Altın 2.426,33
BİST 10.762,88
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 24°C
Lösev

Gürer: “20 Yılda Nüfusumuz 20 Milyon Arttı, Çiftçi Sayımız 700 Bin Azaldı”

Gürer: “20 Yılda Nüfusumuz 20 Milyon Arttı, Çiftçi Sayımız 700 Bin Azaldı”
16 Eylül 2022 8:45 am
143

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 34 bin olduğunu açıkladı.

2003 yılında ülke nüfusu 65 milyon iken, çiftçi sayısının 2 milyon 765 bin olduğunu anımsatan CHP milletvekili Gürer ise aradan geçen yaklaşık 20 yılda nüfusumuz 20 milyon artarken çiftçi sayısının 700 binden fazla azalmasının, ülkemizde insanların tarımdan uzaklaşmak zorunda kalmasının net bir göstergesi olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hem tarım alanlarının hem de üretici sayısının giderek azalmasına dikkat çekmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığında konuyla ilgili 2 farklı yazılı soru önergesi verdi.

GÜRER’İN ÇİFTÇİ SAYILARINA İLİKİN SORU ÖNERGESİ 

Gürer, Bakan Vahit Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergelerinin ilkinde ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının açıklanmasını istedi. Gürer ayrıca şu soruları da yöneltti:

“Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 tarihi itibariyle ülkemizde ÇKS kayıtlı çiftçi sayısını 2 milyon 264 bin 90 olarak açıklamıştı. 2021 ve 2022 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçi sayısı kaç olmuştur?

Ürününü TARSİM’e sigorta ettiren çiftçi sayısı kaçtır?

Lisanslı depoculuktan yararlanıp ürününü depolayan çiftçi sayısı kaçtır?

Lisanslı depoda ürünü muhafaza edip ürün karşılığı bankalardan kredi kullanan çiftçi sayısı kaçtır?”

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Vahit Kirişçi, ÇKS’ye 2021 yılında 2 milyon 173 bin kayıtlı çiftçi varken, 2022 üretim yılında Ağustos ayı itibariyle 2 milyon 34 bin 571 çiftçi olduğunu açıkladı.  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ekonomik kriz, girdi maliyetlerinde artışı her geçen gün çiftçiliğin yapılmasını zorlaştırıyor. Son 20 yılda ülke nüfusunun 20 milyona yakın artmasına rağmen, çiftçi sayısının 700 binden fazla azalması, ülkemizde tarımın geldiği olumsuz noktanın somut bir gösteresidir. Kırsalda 55 yaş üzeri ve kredi bulabilenler zorunlu bir şekilde çiftçiliğe devam ediyor. Tarım makinası var. Arazi var. Borç harç bulup ekmeye devam edenlerle tarım sürdürülüyor. Küçük  aile tipi dediğimiz kesimlerde artan ekonomik sorunlar çiftçiyi topraktan koparıyor. Son çiftçi sayısı da giderek azalıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 tarihinde Ülkemizde ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısını 2 milyon 264 bin 90 olarak açıklamıştı. 2021 yılında 2 milyon 173 bin kayıtlı çiftçi varken, 2022 üretim yılında Ağustos ayı itibariyle 2 milyon 34 bin 571  Çiftçi sayısı ile  son iki yılda ÇKS kayıtlı çiftçi sayısı  230 bin azalma oluşması durumun vahametini gösteriyor. Artan nüfusa rağmen çiftçi  sayısı azalması kaygı vericidir. SGK kayıtlı prim ödeyen çiftçi sayısında da  gerileme devam ediyor. 2009 yılında, SGK’ya kayıtlı aktif çiftçi (4b) sayısının 1 milyon 16 bin 692 kişiden  2021 yılında 551 bin 610 kişiye kadar düşmesi, Ziraat Odalarına kayıtlı 4 milyona varan üyeden ise ÇKS alarak çiftçiliği sürdüren yarı yarıya azalması bu bağlamda dikkat çekici verilerdir. Çiftçilik cazip kılıp gençleri tarıma yöneltecek çalışmalar yapılması şarttır. Artan nüfusu giderek düşen çiftçi sayısı ile beslemekte zorlaşacak ve ithalatçı kafaya tarım teslim edilmesi ile sorunlar katlayacaktır“ diye konuştu.

ŞEKERPANCARI ÇİFTÇİSİ DE AZALDI 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, çiftçi üretimden uzaklaşmasına örnek olarak stratejik bir ürün olan şeker pancarı eken çiftçi sayısında azalmayı örnek verdi. Gürer, şekerpancarı üretici sayısının da farklı dönemlerde Bakanların verdiği yanıtlara göre  düştüğüne işaret ederek, “ 2020/2021 yılında  sözleşmeli şeker pancar üretimi yapan çiftçi sayısı  93.812 çiftçi iken 2022-2023  yılında sözleşmeli çiftçi sayısı  78 bin 755  çiftçi sayısına kadar düşmesi de dikkate değerdir” ifadelerini kullandı.

Gürer, bakanların sürekli olarak “çiftçilerimiz mutlu” şeklinde algı yaratmaya çalışmasını da eleştirerek, “Bakanların mutlu dediği çiftçi sayısı sürekli azalıyor. İnsanlar tarımda uzaklaşıyor, tarım alanları artık ekilmiyor. Bu durum, ülkemizde tarımsal üretimin düşmesine neden oluyor, böylece ülkemiz ihracata yöneliyor” şeklinde konuştu.

TARIM SİGORTASI VE LİSANSLI DEPOCULUK 

Bakan Kirişçi, Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta TARSİM’e 2020 yılında 580 bin 850 üretici, 2021 yılında ise 656 bin 935 üreticinin ürünlerini sigortaladığını belirtti.

CHP Milletvekili Gürer Küresel iklim değişikliği ve beklenmeyen tırtıl, çekirge istilası, Akdeniz sineği gibi çiftçi ürününe büyük zararlar veren afetlere karşı Tarım sigortasının işlev ve içerik olarak geliştirilmesi gerektiğini belirtip “ÇKS kayıtlı her çiftçi TARSİM sigortası kapsamında olmalıdır. Bazı arazi sahipleri  ÇKS yaptırıp arazisi ekmeyip  kiralamaktadır. Destekler çiftçiye değil, arazi sahibine verildiği için bu yolla destekten yararlanmak amacı ile ÇKS yaptıran olmaktadır. Esas olan destekler doğrudan tarlayı eken çiftçiye verilmelidir. Tarlanın sahibi ÇKS yaptırıp desteği alırken esas üretimi sağlayan yani kiralayıp üretim yapan destekten mahrum kalmaktadır.  ÇKS olmadığı için TARSİM yaptıramadığından   afetlerde de  ciddi mağduriyet yaşamaktadır. Bu bağlamda da düzenleme sağlanmalı ve destekler doğrudan ekim yapana verilmelidir. ” diye konuştu.

Bakan Kirişçi Lisanslı Depolarda Ürün Depolama Kira Desteği kapsamında; 2018-2022 yılları arasında lisanslı depolara ürün koyarak destekleme alan üretici sayısını ise 113 bin 298 olarak açıkladı.

ARICILAR SORUNLARINI DA GÜNDEME GETİRDİ 

CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına arıcılıkla ilgili de bir soru önergesi verdi. Gürer, önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

“Arıcılık Sigortası kapsamında, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı plakalı kara kovanların ülkemizde sayısı kaçtır?Kaç üretici ÇKS ve TARSİM kapsamında teminat kapsamına alınmıştır? Arıcıların artan girdi maliyetleri ve nakliye giderleri ile ilgili bir destek düzenlemesi sağlanacak mıdır?Sahte bal ile ilgili 2021 ve 2022 yılında Bakanlığa kaç ihbar gelmiş kaç ürün tağşiş kapsamında toplatılmıştır?”

8116 ÜRETİCİNİN ARI KOVANI SİGORTALANDI 

CHP Milletvekili Gürer’in arıcılıkla ilgili önergesine de yanıt veren Bakan Vahit Kirişçi, 1 ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 8.116 üreticinin kovanı sigortalandığını, 1 Ocak2022-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında ise 39 adet poliçe eski tip kovanın sigortalandığını bildirdi.

SAHTE BALA KARŞI DENETİM YAPILIYOR 

Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı üreticilerin yıl boyunca kovanlarını sigortalatabildiğine de dikkat çeken Bakan Vahit Kirişçi, arıcılık desteklemeleriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Kirişçi, ayrıca yapılan denetim ve kontroller neticesinde; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda üreten firmaların, Bakanlıklarına ait resmi internet sitesinde kamuoyuna duyurulduğunu, ayrıca taklit/tağşiş yaptığı tespit edilen firmaların bu ürünlerinin toplatıldığını da ifade etti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde bal üretiminin artırılması ve ihracatımızın da geliştirilmesi olası görülmektedir. Yeni üretim planlamaları yapılarak etkin kovan yönetimi ve kaynak kullanımı ile gelişme yaratılabilir. Üretim sürecinde maliyetler düşürülmesi ve standardizasyon sağlanması verim ve kaliteliyi de artıracaktır. Balda kalite artması, uygun ve değer fiyat ve kolay pazarlama olanaklarının yaratılması arıcılığa ilgiyi artıracaktır. Sahte bala karşı sürekli denetim sağlanarak  kaliteli balın korunması,  aynı zamanda tüketiciler taklit ve tağşişli bala karşı korunmasını da sağlayacaktır “ diye konuştu.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.