Dolar 32,1939
Euro 34,9630
Altın 2.502,09
BİST 10.923,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Lösev

Gürer: “Çiftçi, Esnaf ve Emekli Banka Borcu İle Yaşıyor”

Gürer: “Çiftçi, Esnaf ve Emekli Banka Borcu İle Yaşıyor”
3 Ekim 2022 5:33 am
152

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her yeni haftanın bir önceki haftayı aratır hale geldiğini ve ekonomide sorunların her geçen gün kötüleştiğini söyledi. Gürer, icra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısının son bir yılda 806 bin adet artarak 30 Eylül itibariyle 23 milyon 782 bine çıktığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım sektörünün bankalara olan kredi borcu da Ağustos’ta 11,6 milyar lira daha artarak 245 milyar liraya kadar çıktığına dikkat çekerek, “Çiftçilik borç ile döner durumda. Çiftçi hasat yaptığında ilaç, gübre ve tohum borçları ile banka kredi borçlarını ödemeye çalışıyor. Kredi ile üretimi sürdürebiliyor. Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanmayı sürdürüyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda 16-23 Eylül haftasında da 16,5 milyar liralık artış oldu. Son 5 ayda (6 Mayıs – 23 Eylül arasında) vatandaşların bankalara olan borçlarında 225 milyar liralık artış yaşandı. Borcu borçla döndürerek yaşamaya çalışıyorlar. Ekonomik anlamda dar ve sabit gelirliler yaşamlarında eksilen bir günün ardından ertesi gün daha da borçlanarak yaşamlarına devam ediyorlar” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Ulaştırma ve depolama, konaklama ve yiyecek, bilgi ve iletişim, gayrimenkul, mesleki-bilimsel ve teknik hizmetler ile idari ve teknik hizmetler gibi alanları kapsayan hizmet üretici fiyatları Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 4,89 oranında artış kaydedilmesi sürecin her alanda artışla sürdüğünün göstergesidir” dedi.

İCRA DOSYA DOLDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere güre bu yıl 1 Ocak – 30 Eylül günleri arasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 489 bin yeni dosya geldi. 5 milyon 272 bin dosya sonuçlandırıldı.
Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 oranında arttı.
İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise son bir yılda 806 bin adet artarak 30 Eylül itibariyle 23 milyon 782 bine çıktı. Bu veriler yaşamın nasıl daraldığının acı ve açık göstergesidir. İcrada işler arttı. Sofrada ekmek azaldı ve küçüldü. Yoksulluk yaygınlaşıyor. Zengin daha zengin olurken yoksullaşan sayısı artıyor. İcra daireleri işi artması vatandaşın  o kadar sorunlu yaşama sürüklendiğini göstergesi olur. İcra daireleri dosya sayısında artış ile depoları da yetmez duruma erdi  ” dedi.

KOBİLERDE ZORDA

CHP  Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KOBİ’lerinde bankadan kredi alarak ayakta durmaya çalıştığına da dikkat çekti. Gürer,  “Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan kredi borçları ağustosta 53,2 milyar lira daha artarak 1 trilyon 668 milyar liraya kadar çıktı. KOBİ’lerin kredi borçları yılın ilk sekiz aylık döneminde ise 537,2 milyar lira artış kaydetti. KOBİ’lerin zamanında ödeyemediği için bankalar tarağından yasal takibe alınan borçları ise 60 milyar lira düzeyinde seyrediyor. Bu durum KOBİ’ler içinde yaşadıkları sorunların göstergesidir “ diye konuştu

TARIMDA ÇİFÇİ REFAHI GERİLEDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda taban fiyatın bazı ürünlerde çiftçinin beklentisinin altında kaldığını, genelde ise çiftçi refahını arttırıcı bir destek sağlanamadığına işaret etti. Gürer, “Tarım sektörünün bankalara olan kredi borcu da ağustosta 11,6 milyar lira daha artarak 245 milyar liraya kadar çıktı. Sektörün banka borçlarında yılbaşından bu yana ise 77,2 milyar liralık artış yaşandı. Tarım sektörünün bu borcunun 189,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 55,4 milyar liralık kısmı ise diğer bankalardan kullandıkları kredilerden meydana geliyor.Sektörün zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından yasal takibe alınan
borçları ise 3,5 milyar lira düzeyinde seyrediyor. Bu durum çiftçi içinde bulunduğu sorunlu sürecinde göstergesidir” diye konuştu.

VATANDAŞ BANKALARA BORÇLU

Gürer, ekonomik krizin sabit ve dar gelirlilere etkisinin katlayarak artmasının sofradaki ekmeğe kadar ciddi daralmaya yol açtığını belirtti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerinde sorun yaşıyor   BDDK’nın verilerine göre Türkiye Ağustos 2022 sonu itibariye bankalarda yurt içi yerleşiklere ait toplam 7,2 trilyon liralık Türk lirası ve döviz mevduatı bulunuyor. Bu mevduatın 4,9 milyar liralık kısmı ise içerisinde 1 milyon lira ve daha fazla mevduat bulunan toplam 670 bin hesapta kontrol ediliyor. Ağustos sonunda yüzde 68’e yükselen 1 milyon lira ve üzerindeki mevduatların toplam mevduat içerisindeki payı çok değil 2021 yılı sonunda yüzde 63 olarak hesaplanmıştı. Servet dağılımı adaletsizliğinin en önemli göstergelerinden biri olan mevduatın hesap dilimlerine göre dağılımı, Türkiye’deki servet dağılımı adaletsizliğinin giderek büyüdüğünü gösteriyor. Zenginlerin geliri katlarken yoksulluk giderek yaygınlaşıp artıyor. Sabit ve dar gelirli “ yandım “ diye isyanında, yaşamaya çalışıyor. Markete girip raflara dahi bakamaz durumdalar. Mutlu azınlık ise lüks yaşam içinde. Onların yaşamı ülke yaşamı gibi gösteriliyor oysa binlerce hane devlet yardımı yada hayırseverler ile sofraya bir kap yemek koymaya çalışıyor. Aile tüm fertleri güvencesiz sürekliliği olmayan yevmiyeli işlerde çalışıp aç kalmama mücadelesi veriyor “ dedi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.