Güvenilir Gıdanın Ruh Sağlığına Etkileri Konuşuldu

Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu ve Türkiye Psikologlar Derneği tarafından Dünya Gıda Günü ve Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla “Güvenilir Gıdanın Ruh Sağlığına Etkileri” konferansı düzenlendi.

Moderatörlüğünü Yüksek Ziraat Mühendisi Selma Güder’in yaptığı konferansa Uzman Psikolog Elif Naz Aykar, Uzman Diyetisyen Mine Şenarslan, Han’ın Eli Kadın Kooperatifi Başkanı Sevgi Şanlı, Mihalıççık Kadın Kooperatifi Başkanı Fevziye Kartaltepe ve İnönü Kadın Kooperatifi Başkanı Sakine Parlar konuşmacı olarak katıldı.

Kadın Kooperatifi Başkanları Sakine Parlar, Fevziye Kartaltepe ve Sevgi Şanlı ilçelerde kooperatifler olarak yaptıkları çalışmaları ve projelerini katılımcılarla paylaştı. Uzman Diyetisyen Şenarslan sağlıklı beslenme ve sağlıklı gıda üzerine görüşlerini aktarırken, Uzman Psikolog Aykar ise Dünya Ruh Sağlığı Günü ve Sağlıklı beslenmenin psikolojik etkileri üzerine bilgilendirme yaptı.

Taşbaşı Kültür Merkezinde yapılan konferansa Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Levent Özbunar, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve gönüllüler katılım sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir