İç Sularda Av Yasağı Sona Erdi

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Eskişehir’de iç sularda balık av yasağının sona erdiği açıklandı.

Yapılan açıklamada;

“Bilindiği üzere; su ürünleri avcılığının belirli kurallar çerçevesinde yapılması amacıyla Bakanlığımızca hazırlanan “5/1 numaralı Ticari ve 5/2 numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” hükümleri gereğince; 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında iç sularımızda mevcut Sazan, Yayın, Kadife, Tatlısu Kefali gibi balıkların amatör ve ticari olarak avlanması yasaktır.

16 Haziran itibariyle İlimiz iç sularında iç su balıkları genel av yasağı dönemi sona ermiştir.

Amatör balıkçılarımız, kiraya verilen istihsal sahaları hariç en fazla 4 olta takımı ve olta başına 3 iğne ile avlanması serbesttir. Aşağı Kuzfındık Baraj Gölünün kiralaması sona erdiğinden 4 olta takımı ve olta başına iğne sayısı 3 adedi geçmemek kaydıyla amatör avcılığa açılmıştır.

Kiraya verilen istihsal sahalarında (Gökçekaya, Yenice ve Çatören Baraj Gölleri) avcılığın serbest olduğu dönemlerde, kişi başına en fazla 3 iğneli 1 olta takımı ile amatör avcılık yapılması serbesttir.

Eskişehir il sınırları içerisinde yer alan Kunduzlar Baraj Gölü ile Yukarısöğüt Göletinde bütün yıl amatör avcılığa kapalı alan olarak ilan edilmiştir. Bu alanlarda avcılık yapılması bütün yıl boyunca yasaktır.

Projeli olarak kiraya verilen alanlarda (Yapıldak,  Üççam, Hanköy ve Sekiören Göletleri) amatör avcılık yapılması yasaktır. Sadece kafeslerde yetiştiricilik amacı ile kiralanmış göletlerde ise kafeslere 100 metreden daha yakın olmamak kaydıyla amatör avcılık serbesttir.

Ekonomik ve sürdürülebilir şekilde su ürünleri avcılığının yapılabilmesi için; amatör balıkçılık kurallarını düzenleyen, “5/2 numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ”de yer alan kurallara (Yasaklanan av araçları,  boy ve sayı limitleri v.b.) vatandaşlarımızca titizlikle uyulması ve denetimle görevli kamu personeline kontroller sırasında yardımcı olunması büyük önem arz etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.