Dolar 32,1939
Euro 34,9630
Altın 2.502,09
BİST 10.923,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Lösev

İyi Tarım Sertifikalı Çörek Otu Üretildi

İyi Tarım Sertifikalı Çörek Otu Üretildi
26 Ağustos 2022 6:32 am | Son Güncellenme: 26 Ağustos 2022 6:33 am
217

İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi ile Eskişehir’de 416 Bin metrekare alanda iyi tarım sertifikalı çörek otu üretimi yapıldı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce çiftçilere eğitim, ekipman ve tohum desteği verilerek üretilen çörekotuna iyi tarım sertifikası verildi.

Seyitgazi ilçesi Değişören Mahallesinde düzenlenen hasat töreninde proje hakkında bilgi verilerek yağ oranı ve aroma bakımından yüksek kaliteli çörekotu tanıtıldı. Seyitgazi ilçesinde iyi tarım sertifikalı alanlarla birlikte çörekotu ekiliş sahası bir milyon metrekareyi aştı.

Üretilen çörek otunun hasat töreni; Eskişehir Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım ve Organik Tarım Daire Başkanı Dr. Başak Egesel, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Özdemir, Seyitgazi Ziraat Odası Başkanı Erhan Erden, ETİ Satın Alma Yöneticisi Çağda Güngör, ETİ Kıdemli Satın Alma Uzmanı Burcu Sacide Yılmaz, Mahalle Muhtarları (Değişören-Selami Özdemir, Sarayören-Tevfik Demir, Çukurca-Muhammer Aslangiray ve Şükranlı-Sevim Topçu), Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personelleri ile Seyitgazi’li üreticilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında: “Ata toprağımız olan Seyitgazi ilçemizde küçük bir kıvılcım olarak başlayan çörek otu projemiz gün geçtikçe ilçemizde daha da yaygınlaşmıştır. Şu an ilçemizde çörek otu ekiliş alanımız 1000 dekarın üzerine ulaşmış bulunmaktadır. Seyitgazi topraklarının bereketi çörekotunda da kendisini gösterdi. Yağ oranı bakımından, aroması bakımından daha lezzetli bir içeriye sahip olan çörekotumuzun yağ oranı %33 ila %38 arasındadır. Bu yağ değeri üretilen çörekotunun kalitesini kanıtlamaktadır. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz hasattaki ürünlerde bunu test etmiş olduk. Ümit ediyorum ki bu hasattaki bereket devam eder, çiftçimizin ilgi ve alakası daha da artar ve biz de çiftçimize daha fazla destek vermek için elimizden geleni yaparız. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçimize daha fazla nasıl katkı sağlayabiliriz düşüncesiyle çalışma arkadaşlarımızla projeler geliştirdik. Bu kapsamda Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım daire başkanlığımız bize bu konuda destek verdiler. Bu anlamda Sayın Eskişehir Valimiz nerede ihtiyacımız olsa her zaman maddi ve manevi olarak yanımızda olmaya, destek vermeye devam ediyor. Yeter ki çiftçimiz bu tür projelere sahip çıksın ve biz üreteceğiz desinler, bilsinler ki hem Tarım Bakanlığımız hem de Eskişehir Valiliğimiz yanlarında olmaya devam edecektir. Verilebilecek olan her türlü destekle ben üreteceğim diyen tüm çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Ayrıca burada şunu da belirtmek isterim ki Seyitgazi Kaymakamımız Sayın Kutsal Baytak hem çörek otu projemizde hem de diğer projelerimizde en büyük desteği gösteren kişidir. Bu anlamda kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Projelerin hayat bulması anlamında sayın Kaymakamımızın desteği çok büyük öneme sahiptir. Çörek otu hasadımızda bizlerle birlikte olan Sayın Vali yardımcımıza, Sayın Kaymakamımıza, Daire Başkanımıza, muhtarlarımıza, bu projede emeği geçen personel arkadaşlarıma ve bu projeleri sahiplenen çok kıymetli üreticilerimize teşekkür ediyorum. Çiftçilerimiz bilsinler ki; bizler her zaman için üreten çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Ayrıca belirtmek isterim ki bu sene hem buğday hem arpa hem de kanola için projelerimiz var. Çiftçilerimizden çok fazla talep var projemiz kapsamında %75 hibe ile tohum vereceğiz. Öncelikle boşta olan araziler, ekilmeyen araziler ve nadasa bırakılan araziler başta olmak üzere destek vereceğiz. Muhtarlarımızla da görüştüm, Seyitgazi ilçemizden çok fazla talep olduğunu öğrendim.  İnşallah arpa tohumluklarımızın da %75 hibe olarak sizlere teslimini gerçekleştireceğiz. Bu projemizin de çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Hazırlamış olduğumuz projelere sahip çıkarak ben üreteceğim diyen tüm çiftçilerimize sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak yaptığı konuşmasında: “Seyitgazi İyi Tarım İle Çörekotu Üretiyor Projesi ve İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yetiştirilen çörekotunun hasat töreni ve değerlendirme gününü gerçekleştireceğiz. Tıbbi ve aromatik bitkilerin öneminin her geçen gün daha da arttığı günümüzde insan sağlığına birçok faydası bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren çörekotunun ilçemizdeki üretim alanlarını artırmak amacıyla İlçe Tarım ve Orman müdürlüğümüzce hazırlanıp Bakanlığımızca onaylanan Seyitgazi İyi Tarım ile Çörekotu Üretiyor Projesi kapsamında Değişören, Gümüşbel ve Yenikent mahallelerimizde bulunan 17 üreticimize 840 kilogramlık tohum dağıtımını 5-6 ay önce gerçekleştirmiştik. Bugün de hasadını gerçekleştireceğiz.  Projelerimizin hayata geçmesinde destek veren Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Eskişehir Valiliğimize, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze ve Seyitgazi İlçe Tarım Müdürlüğümüze, Seyitgazi Ziraat Odası Başkanlığımıza, muhtarlarımıza ve bu projelere sahip çıkan çiftçilerimize şükranlarımı sunuyorum. Ben üreteceğim diyerek projelerimize sahip çıkan çiftçilerimiz bilsinler ki bizler her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Önümüzdeki süreçte Seyitgazi görevinden ayrılarak yeni görev yerine gidecek olan Seyitgazi Kaymakamı Kutsal Baytak’a Seyitgazi İlçesine yapmış olduğu değerli hizmetlerden dolayı Sarayören Muhtarı Teyfik Demir tarafından teşekkür plaketi taktim edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım ve Organik Tarım Daire Başkanı Sayın Başak Egesel tarla gününde yapmış olduğu konuşmada: “Gerek tarihi dokusu gerekse de bereketli topraklarıyla Seyitgazi ilçemizde olmaktan çok mutluyum. İyi tarım uygulamaları kapsamında çörekotu yetiştiren siz değerli üreticilerimiz çörekotu yetiştiriciliği yaparken çevreye dost bir üretim tekniğini benimsediniz. Toprağı kendi toprağınız geleceği, çocuklarımızın geleceği olarak görüp onu koruyarak üretim gerçekleştirdiniz. Aynı zamanda kendi sağlığınızı korudunuz. Kendi sağlığınızı koruyacak her türlü tedbiri alarak üretim gerçekleştirdiniz. Gereksiz kimyasallarla muhatap olmayarak, çevreyi kirletmeyerek ve kendi sağlığınızı koruyarak sağlıklı bir üretim sistemi gerçekleştirdiniz. Tabii bunların yanı sıra israf olmadan son derece bilinçli şekilde kontrollü şartlarda üretim gerçekleştirdiniz ve bugün burada tüm bunların emeğinin karşılığını görüyoruz. Bu projeye emek veren değerli arkadaşlarımızın ve bu projeye sahip çıkan siz değerli üreticilerimizin emeğinin karşılığını görüyoruz. Bu projeye sahip çıktığınız ve sertifikalı üretim yaptığınız için siz değerli çiftçilerimizi tebrik ediyorum. Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Seyitgazi İlçe Tarım ve Orman müdürlüğümüzün Seyitgazi Kaymakamlığımızla omuz omuza yapmış olduğu bu çalışmalar gerçekten çok kıymetli ve bu ortak çalışmalardan dolayı Bakanlık olarak sizleri takdir ve tebrik ediyorum. Bu proje ile ilgili önümüzdeki yıllarda Bakanlık olarak vereceğimiz desteklerle sizlerin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu projeye emek veren ve bu projelere sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Eskişehir Vali Yardımcısı Sayın Okan Leblebicier yapmış olduğu konuşmada: “Bugün burada görüyorum ki karşımda çok kıymetli bir topluluk var. Bu projeye emek verildiğini ve bu projeye hevesle sarıldıklarını gösteren bir topluluk görüyorum. İyi tarım uygulamaları bizim için ve en önemlisi de ülkemiz için çok kıymetli bir uygulamalardır. Bu tarz uygulamalarla farklı ürünleri üretebiliyor olmamız dışa bağımlılığımızı azaltmak adına ülkemiz için çok kıymetlidir. Bu projelere destek veren Tarım ve Orman Bakanlığımıza, özellikle bu projeleri hazırlayan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, Seyitgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve Ziraat Odası Başkanlığımıza, değerli muhtarlarımıza ve bu projeye sahip çıkan siz değerli çiftçilerimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.  Sayın Kaymakamımız Kutsal Baytak’a Seyitgazi İlçemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, yeni görev yerinde başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Projeye dahil olan çiftçi Serdar Durgut yaptığı konuşmada: “İlçe Müdürlüğümüzce hazırlanan Seyitgazi İyi Tarım ile Çörekotu üretiyor projesine dahil oldum. 20 dekarlık nadasa bırakmayı düşündüğüm alanda hazırlanan proje ile tohum hibe desteği alarak ekimlerimizi yaptım. İyi Tarım Uygulamaları ile daha bilinçli ve kontrollü üretim olacağını mühendis arkadaşlar bizlere aktardılar ve bizde iyi tarım ile çörekotu yetiştirmek istedik. Dekara 1,5 kilo tohum attık, taban gübresi ile ekimlerimizi yaptık. İlaçlama ve sulama yapmadan haziran yağışlarının etkisi ile çok güzel gelişti ve yüksek verim bekliyoruz. Hem nadasa ayırdığımız alanları değerlendirdik, hem de iyi tarım uygulaması ile ticari değeri yüksek bir ürün yetiştirdik. Bizler için bu hasatta alacağımız ürünleri eğer güzel bir fiyata satarsak bir sonraki yıllar için çörekotunun mahallemiz ve ilçemizde üretim alanı artacaktır. Bizlere bu projede yer veren, ekiminden hasadına kadar yanımızda olan İl Tarım ve Orman Müdürümüze, İlçe Tarım ve Orman Müdürümüze ve desteğini esirgemeyen tüm personellere teşekkür eder, şükranlarımı sunarım” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Muazzez Günay’ın çörek otu tarla günü hakkında verdiği bilgilerle etkinlik devam etti.

Projede Seyitgazili 17 Üretici (Burçin Örde, Mehmet Doğan, Engin Elmas, Selami Benli, Kemalettin Ozan, İsmail Örde, Mustafa Bilgiler, Nazmi Küçüközel, Erkan Aydoğan, Serdar Durgut, Nezih Ayaz, Oğuz Ozan, Selami Özdemir, Ahmet Dinç, Serhat Yılmaz, Nurdoğan Erol, Ergüder Örnek) yer aldı.

Tarla günü etkinliğinin ardından proje kapsamında yer alan üreticilerden Serdar Durgut’un İyi Tarım Uygulamaları kapsamında hazırladığı Malzeme Deposu ziyaret edildi. Ardından Hasat yapılacak alana geçildi ve üreticilerden Burçin Örde’nin 80 dekarlık Çörekotu hasadını İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş biçerdöver kullanarak bizzat başlattığı program yemek ikramıyla sona erdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.