Kene Hakkında Üreticilere Bilgi Verildi

​Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kenelere Karşı Kişisel Korunma Yöntemleri ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapıldı.

Veteriner Hekimler tarafından düzenlenen eğitim toplantılarına toplam 122 üretici katıldı. Havaların ısınmasıyla kene popülasyonunda artış meydana gelmeye başladığı belirtildi.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)hastalığının keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığı olduğu ifade edildi.

Katılan üreticilere, KKKA hastalığı virüsünün taşıyıcısı olan kenelerin hastalığın bulaşması ve yayılmasındaki rolü, kişisel korunma yöntemlerinin önemi, kenelerle mücadele yöntemleri anlatıldı. Hayvan sahiplerine  konakçı durumunda bulunan hayvanlarında parazit mücadelesini aksatmadan yapması gerektiği,hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlaması gerektiği bilgileri verildi.

Ayrıca ilçede riskli görülen bölgelerde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından ilaçlama yapıldı ve el broşürü dağıtıldı. Kene sayısının azaltılarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı riskinin azaltılması amacıyla çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.