Milletvekili Cesur Tarım Bakanı’na Sordu;”Üretici Kan Ağlıyor Farkındamısınız?”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, geçtiğimiz günlerde domates üreticileri ile bir araya geldi.

Seçildiği günden beri Isparta ilinin köylerini ve beldelerini karış karış gezen İYİ Partili Cesur, Meclis tatil olmasına rağmen programına ara vermeden devam ediyor. Sık sık vatandaşlar ile bir araya gelen ve sorunlarını  tek tek Meclis’e taşıyan Cesur, bu defa domates üreticilerini batma noktasına getiren durum için, tam da domates festivali öncesinde iki ayrı soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sundu.

Milletvekili Cesur, ülke ekonomisine ve tarımına çok ciddi katkıda bulunan Deregümü’lü ve Söğütlü domates üreticilerinin sorunlarını TBMM’ne taşıdı.

Cesur, Isparta’da Eğirdir ve Senirkent ilçelerinde köy ve ilçe ziyaretlerinin ardından, Burdur’un Bucak İlçesinde Kocaaliler Belediyesi’nin İncir Festivali’ne katıldı. Oraya gelip Cesur’u davet eden üreticilerin çağrısı üzerine gece geç saatlerde Burdur’a hareket eden Milletvekili Cesur, Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı yayla domatesi ile meşhur Söğüt Beldesi’ne giderek burada domates üreticileri ile bir araya geldi. Yılda yaklaşık 120 bin ton örtü altı domates üreten Söğütlü domates üreticileri Milletvekili Cesur’a kan ağlıyoruz diye dert yandı.

Burdur’un Çavdır ilçesine bağlı Söğüt Beldesinde yaşayan domates üreticisi Cesur’a; “Bir çuval gübre ve azotun maliyeti 270 liraydı şu anda 1400 lira. aradaki fark nerede? Çaldılar bizden” diyerek sitem etti. Girdi maliyetlerinin bu kadar artmasına rağmen ihracatın durması, iç piyasanın alımda yetersiz kalması nedeniyle ürettikleri domatesi zararına satmak zorunda kalan üreticiler Milletvekili Cesur’dan yardım istedi.

Cesur bunun üzerine hem daha evvel dinlediği Isparta Deregümü’lü, hem Söğüt’lü domates üreticilerinin sorunları için önerge verdi.

Tarım Bakanı’na sunduğu önergesinde çiftçilerin ürünleri için yıl boyu emek verdiklerini hatırlatan Cesur, girdi maliyetlerinde gerçekleşen yüzde yüzün üzerindeki artışlara karşın domates kg fiyatının %7,14’lük çok az bir artışla 3 TL olması gibi sorunlara ivedilikle  çözüm bulunmaz ise domates üretiminin duracağını ifade etti.

Isparta’nın Deregümü Köyü de tıpkı Burdur’un Söğüt Beldesi gibi domates üretimi yapılan, adına festivaller düzenlenen bir köy. Deregümü halkının büyük bir kısmı ürettikleri domates ile geçimlerini sürdürmeye çalışsa da tıpkı Söğütlü üreticiler gibi Deregümülü üreticiler de Milletvekili Cesur’a dert yandı.

Deregümülü üreticiler yaklaşık 10 bin ton domates üretimi beklediklerini, acil önlem alınmazsa üretimi durdurmak zorunda kalacaklarını dile getirdi. Deregümü Köyünde yaklaşık 1 milyon domates fidesinin toprakla buluştuğunu, geçen yıl 4 liradan aldıkları aşılı fideyi bu yıl 8,80 liradan alarak ektiklerini, sulama fiyatlarınıngeçen yıla kıyasla 3’e katlandığını,zirai ilaç, gübre ve yevmiye fiyatlarının ise geçen yıla oranla 2-3 kat artmasına rağmen ancak ürettikleri domatesleri maliyetlerinin altında alıcı bulduğunu söyleyerek domates için önlem alınmaz ise domates üretimini durdurmak zorunda kalacaklarını söyleyerek Milletvekili Cesur’a dert yandılar.

Cesur, sunduğu diğer yazılı soru önergesinde; Isparta Deregümü Köyü halkının en önemli geçim kaynaklarından birinin domates üretimi olduğuna dikkat çekerek, domates üreten çiftçilerin de diğer tarım üreticileri ile aynı sıkıntıyı yaşadığını ve dara düştüğünü dile getirdi.

Domates üreticilerinin, artan maliyetler karşısında ürünlerini zararına satmaya mecbur bırakılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Cesur, Söğütlü ve Deregümülü üreticilerin sorunlarını ve taleplerini, Meclis tatil olmasına rağmen vakit kaybetmeden Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemi ile TBMM’ne sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.