Pancarda Gübre Şeker Oranı Tespit Ediliyor

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından pancarda gübre-şeker oranı ilişkisi yürütülen deneme çalışmaları ile tespit ediliyor.

Balıkesir ili Susurluk ilçesinde şeker pancarı yetiştiriciliği yapılan alanlarda gübrelemenin şeker oranına etkilerini tespit ederek üreticileri bilgilendirmek amacıyla yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, şeker pancarı ekilişi yapılan alanlarda yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek numune alma işlemlerine destek verdi.

Her parselin farklı oran ve karışım ile gübrelendiği arazide gübrelemenin şeker/polar oranına etkilerini belirlemek amacıyla analiz edilmek üzere İl Müdürü Erkan Alkan numune aldı. Alkan, yürütülen çalışmayla bölgede ki şeker pancarı üretiminde verim ile birlikte kaliteninde arttırılmasının hedeflendiğini dile getirerek, bitkisel üretimde doğru ve bilinçli gübreleme ile sulamanın her daim verim ve kaliteye olumlu yönde etkilerinin olduğunu ifade ederek, üreticilerin analiz yaptırmadan gübre planlaması yapmamaları gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.