Sağlıkta Şiddet Yasasına Veteriner Hekimler de Dahil Edilsin

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi tarafından Veteriner Hekimlere yönelik olarak artan saldırılarla ilgili olarak bir basın açıklaması yapıldı.

TVHB Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) geleneksel iftar yemeği programında yaptığı açıklamada “Sağlıkta şiddet yasasına Veteriner Hekimler de dahil edilsin“ çağrısında bulundu.

Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarına veteriner hekimlerinde maruz kaldığını söyleyen Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Cuma günü Kars’ta 4 veteriner hekim arkadaşımız, bunlardan bir tanesi bayan bir kızımız. İlkbahar ŞAP aşılaması için Ardahan’ın Göle ilçesinde bir köye gidiyorlar ve orada vatandaşın şiddetine uğruyorlar. Ayrıca bugün Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bir meslektaşımız hayatını kaybetti. Gün geçmiyor ki bunlar devam ediyor. Biz basın açıklamalarında ve basın aracılığıyla şunu söyledik; ‘Veteriner hekimleri yıpranmıyor, hayatları risk altında’. Bıçaklanma olayları daha önceden yaşandı hatta tekli silahlar şeklinde böyle devam ediyor. Bunun caydırıcı olması lazım bunun içinde bir uygulama lazım. Biz de TVFB olarak sağlıkta şiddette veteriner hekimlere de yer verilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi

TVHB Merkez Konseyi tarafından Yozgat Sorgun’da meydana gelen olayla ilgili olarak yapılan açıklamada;

“Baştan beri Veteriner Hekimlerin hayatları risk altındadır dedik. Bugüne kadar yaşanan olaylarda darp sonucu ağır yaralanmalar yaşandı. Önlem alınmadığı takdirde saldırılar hayatlara mal olacak dedik. Bu şiddetin artarak devam etmesinden korkuyoruz dedik. Sorgun”da yaşanan acı olay bir cana mal oldu. Acımız büyük, söz bitti. Korkulan oldu Herkesin sorumluluğunu bir kez daha haykırıyor, ilgili makamları sağlıkta şiddet kapsamı için göreve çağırıyoruz. Meslektaşımız Volkan Lale’ye Allah’tan rahmet niyaz ediyoruz. Kederli ailesine, gözü yaşlı eşine ve Çocuklarına sabır ve metanet diliyoruz.Camiamızın başı sağolsun. İçimiz yandı. Üzgünüz, çok üzgünüz. Kabri Nur mekânı cennet olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.