Sahipli Kedi ve Köpeklerin Kimliklendirilmesi İçin Son Tarih 31 Aralık 2022  

Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik gereğince; ev hayvanı sahipleri, kedi ve köpeklerinin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgilerini Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirmekle yükümlü tutulmuştu.

Bu kapsamda; Giresun merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü ve ilçelerde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunan ev hayvanı sahiplerinin kedi ve köpeklerine deri altı mikroçip uygulaması yapılarak Ev Hayvanı Pasaportu veriliyor ve hayvanlara ait bilgiler Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında imzalanan protokol gereği; İl Müdürlüğü ile Giresun Veteriner Hekimleri Odası arasında 2021 yılında imzalanan yetki devir protokolü kapsamında il/ilçe müdürlüklerinin yanı sıra il genelinde faaliyet gösteren hayvan hastanesi ve veteriner muayenehanelerinin de sahipli kedi ve köpekleri kimliklendirmelerine izin verildi.

2022 yılı Eylül sonu itibariyle Giresun ili genelinde 492 kedi ve bin 126 köpek olmak üzere toplam bin 618 ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alındı. Ev Hayvanı Pasaportu düzenlenen kedi ve köpeklerin, kuduz aşısı başta olmak üzere uygulanan bütün aşıları ve hastalıklarına yönelik tedavi kayıtları pasaportuna işleniyor. Aynı zamanda PETVET sistemi üzerinden hareket geçmişleri (kayıp, sahip değişikliği) kontrol edilebiliyor ve sokağa terkedilmiş kayıtlı kedi ve köpeklerin kime ait olduğu deri altına uygulanmış olan mikroçip okutulmak suretiyle tespit ediliyor. Bunun yanı sıra kedi ve köpeklerin yurtiçi nakillerinde pasaportlarının bulunması zorunlu.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle, tüm kedi ve köpek sahiplerinin, en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile il genelinde faaliyet gösteren hayvan hastanesi ve veteriner hekim muayenehanelerine başvuruda bulunarak her yaştaki kedi ve köpeklerini kayıt altına aldırmaları gerektiği bildirildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir