Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Karar Yayınlandı

Resmi Gazete’nin 31945 sayılı bugün yayınlanan sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ‘Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Karar’ yayınlandı.

Karar, mevcut besi işletmelerinin atıl kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması, üreticinin girdi tedarikinin önceden planlanması ve sektöre model teşkil etmesi amacıyla, yayımı tarihinden itibaren 5 yıl süreyle uygulanmak üzere hazırlandı.

Bu kararın yayımı tarihinden itibaren 5 yıl süre zarfında besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından hazırlanacak icmaller karşılığında, karkas ağırlığı;

a) 201-250 kg olanlara 2,5 TL/kg,

b) 251-300 kg olanlara 3,5 TL/kg,

c) 301 kg ve üzeri olanlara 5 TL/kg,

destekleme ödemesi yapılacağı belirtildi.

Sözleşme şartları, sözleşme yapılacak yetiştiricilerin tespiti, kesim, sağlık ve karkas kalitesi kriterlerinin belirlenmesi, duyurulması, uygulanması, takibi ve yaptırımların yerine getirilmesinin sağlanması ESK tarafından yapılacağı belirtildi.

Sözleşme yapılan yetiştiricilerin en fazla 200 baş sığır için desteklemeden faydalanabileceği, Kesim anındaki karkas ağırlığının en az 201 kilogram olması gerektiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.