Süne Zararlısı Mücadele Çalışmalarının Arazi Ayağı Tamamlandı

2022 yılı bitki sağlığı uygulama programı gereğince Eskişehir İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin yürüttüğü hububat zararlılarının en başında gelen süne zararlısı mücadele çalışmalarının arazi ayağı sona erdi.

Nisan ayında kışlak sayımları ile arazi çalışmaları başlatılan süne zararlısında 2021 yılı ilkbahar sayımına göre meşede  % 23 Geven de ise % 77 azalma olduğu, arazide de süne popülasyonunun pek görülmeyeceği tahmininde bulunuldu.

Mayıs ayı ile birlikte 11 İlçe, 256 yerleşim biriminde 20 ekipte toplam 69 teknik eleman ile 1.919.930 dekar alanda kışlamış ergin sürveyine başlandı. Çalışmalar neticesinde 1 m2 de 0,12 adet süne tespit edildi. İç Anadolu bölgesi için kritik eşik değer olan 0,80 in üzerinde bir alana rastlanmadığından çalışmalar sonraki aşamalar olan yumurta paraziti sürveyi ve nimf sürveyine geçilmeden tamamlandı. Bulunan değerlerin 2021 yılı ile birlikte son 20 yılın en düşük değeri olduğu belirtildi.

Sürveyler sırasında ekipler tarlalarda gördükleri diğer hastalık ve zararlılarla ilgili çiftçileri bilgilendirilerek gerekli gördüğü yerde kimyasal mücadele yapmalarını sağladı ve geçmiş yıllara göre hastalık ve zararlılarda belirgin bir azalma olduğu tespit edildi.

Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri buğday hasadı sonrasında emgi analizi yapılması amacı ile çiftçilerin römorklarından, depolarından veya hasat esnasında biçerdöver depolarından buğday numunesi toplayarak analiz edecek ve rastgele seçilen %10’luk kısım Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilerek ve orada da analiz yapılması sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.