TAKEP Kapsamında Çiftçilere Hibe Sertifikalı Tohum Dağıtımı Yapıldı 

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında Giresun’da atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılması amacıyla hazırlanan projeler Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Giresun Valisi Enver Ünlü’nün desteğiyle Giresun İl Özel İdaresi tarafından hibe desteği verilmek üzere onaylandı.

Proje, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Giresun İl Özel İdaresi bütçesinden Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinde üreticilere %50 hibeli ve %50 çiftçi katkılı sertifikalı tohum dağıtımını içeriyor.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı tarafından  düzenlenen programda Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve protokol üyelerinin katılımıyla çiftçilere sertifikalı tohum dağıtımına başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı %50 hibe destekli, 3 milyon 300 bin TL bütçeli “Arpa Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” ve “Buğday Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projeleri ile çiftçilere dağıtımı yapılacak sertifikalı tohum miktarları; 136 ton arpa ve 132,4 ton buğday tohumu olmak üzere 268,4 ton olarak açıklandı. Projeden 13 bin 420 dekar alanda, 671 çiftçi ailesi faydalanacak.

Giresun İl Özel İdaresinden %50 hibe destekli, 2 milyon TL bütçeli “Arpa ve Trikale Yetiştiriciliği” projesi ile hayvancılıkla iştigal eden çiftçilere dağıtımı yapılacak sertifikalı tohum miktarları; 100 ton Tritikale (Tatlıca 97 çeşidi) ve 59 ton arpadan oluşuyor. Proje ile 8 bin dekar alanda, 400 çiftçi  ailesi faydalanmış olacak.

TAKEP Projesine başvuran tüm üreticilerin sertifikalı tohum talepleri karşılanmış olup toplamda 21 bin 420 dekar arazi ekilerek, Giresun tarımsal ekonomisine 58 milyon TL’nin üzerinde katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.