Tiftik Keçisi Korunacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bolu İli Seben ilçesinde yetiştiriciliği yapılan Ankara (Tiftik) keçisi “Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Sürdürülebilir Kullanımı Ülkesel Projeleri” kapsamında koruma altına alınıyor.

Çalışma kapsamında Seben ilçesinde düzenlenen istişare ve bilgilendirme toplantısına Seben Belediye Başkanı Fatih Kavak, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen, Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, TAGEM Hayvan Genetik Kaynakları Çalışma Grup Sorumlusu Dr. Sezer Öz, Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Engin Ünay ile Ankara Keçisi Yerinde Koruma Projesi Lideri Veteriner Hekim Yasin Ergiden ve yetiştiriciler katıldı.

Proje hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; “Geçmişimizden gelen ve anavatanı ülkemiz başkenti ve çevre illeri olan Ankara bilinen diğer adıyla tiftik keçisi üreticiliği yoğunlukla Seben İlçemizde yapılmakla birlikte, bakanlığımız TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülen çalışmalarla gen kaynaklarını koruma ve sürekliliğini sağlama adına önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu maksatla ilçemizde üreticilerimizle bir araya gelerek beklentileri ve sorunları hakkında notlar alarak çözüme kavuşturmak adına çalışmalarımıza ivedilikle başlamayı planlamaktayız. Üreten Türkiye’mizde önemli bir lokomotif olma özelliğine sahip ilimiz inşallah yürütülen bu önemli çalışma ile tiftik üretiminde de önemli yerlere gelecektir. İlimize ve üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen;
“Buraya gelme amacımız sorunlarınızı ilk ağızdan dinleyerek yol haritamızı ona göre şekillendirmek üzerinedir. Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar ülkemizin değerlerini koruma ve yaşatma adına olmakla birlikte odak noktamız siz değerli üreticilerimizin  memnuniyeti üzerinedir. Kimse sevmediği bir işi yapmak istemez, Burada sizler konuşacak biz dinleyecek notlar alacağız. Anadolu’muzun önemli bir değeri olan Ankara (Tiftik) keçimize birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.