TSÜAB Kaçak ve Korsan Tohumluk Patates Konusunda Uyardı

TSÜAB – Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği kaçak, korsan tohumluk patates satanlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Yapılan açıklamada;

“Yemeklik amacıyla üretilen patatesleri yasal olmayan bir şekilde tohumluk olarak pazarlayanlar, “Orijinal” tabiriyle vasıflandırılan temel 1 (T1) ve temel 2 (T2) kademedeki tohumlukları çoğaltım döngüsüne tabi tutulmadan doğrudan çiftçiye satışını yapan tedarikçiler, Ellerindeki tohumluk kademesi, sertifikalı üretime uygun olmasına rağmen bu tohumlukları, sertifikasyon zincirine sokmadan üreterek sertifikasız satan “korsan tohumluk” üreticileri, Kaçak olarak ürettiği patates için haksız yere destek alanlar.

Yukarıda sayılan nitelikteki kanunsuz hareketlerde bulunanlar hakkında, işlenen bu suçun unsurları da gözetilerek, hak sahipleri tarafından aşağıdaki yasal işlemler başlatılacaktır:

1. 5042 sayılı kanunun 62 ve 63. maddeleri gereğince (korumalı çeşitler için) dava açılacak, sahtekârlığa konu korsan patates tohumlarına el konulacaktır,

2. 5553 sayılı kanunun 12. maddesi gereğince idarî para cezaları kesilecek, keza kaçak patates tohumları müsadere edilecektir.

3. Kaçak olarak ürettiği patates için haksız yere destek alanlar ayrıca;
a. 5488 sayılı kanunun 23. maddesi gereğince beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacaklardır.
b. Bu kişiler hakkında ilâveten Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve 158. maddeleri gereğince nitelikli dolandırıcılık suçundan ceza davası açılarak haklarında; 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve elde edilen desteğin iki katından az olmamak kaydıyla beş bin güne kadar adlî para cezasının uygulanması talep edilecektir.

Bu husus, TSÜAB (Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği) tarafından;
1. Tüm çiftçilerimize, patates tohumu üreticilerine, dağıtıcılara, pazarlamada aracılık eden bayi, kişi ve kuruluşlara, hal tüccarlarına; devletin kanunlarına uymayanlara karşı dikkatli olmaları açısından,
2. Bu kanunları bilerek veya bilmeyerek ihlâl durumunda olan üreticilere ise uyarı amacı ile önemle duyurulur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.