Türkiye’de Verilen İlk İzin

​Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Tepebaşı İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve ülkemizde ilk defa özel sektör teşebbüsü ile kurulan embriyo üretimi çalışma izni alan Reprotech Sperma, Ovum ve Embriyo Üretim Laboratuvarı’nı ziyaret ederek çalışma izin belgelerini verdi.

İşletme sahibine bu büyüklükteki bir yatırımın Eskişehir’de yapılmış olmasından dolayı teşekkürlerini sunarak bu değerli üretimin ülke hayvancılığına hayırlı olmasını temenni eden İl Müdürü Gümüş dışa bağımlılığı azaltacak olmasından dolayı laboratuvarın stratejik önemine vurgu yaptı.

Çalışma izninin taktim edilmesinde Reprotech Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ahmet Fatih Öğüç Eskişehir’de kendi öz kaynaklarıyla embriyo üretim laboratuvarını kurduklarını ve her türlü alet ekipmanı temin ederek in vivo ve in vitro koşullarında embriyo üretim kadrolarını yetiştirdiklerini belirtti. Donör ve taşıyıcı hayvanlar için 60 başlık ahır yaptıklarını ifade eden Öğüç ayrıca hayvanların karantinası için bir karantina ahırı kiraladıklarını belirtti.

Ziyaret, Reprotech Yönetim Kurulu Başkanı Öğüç’ün laboratuvarın kurulmasında gösterdikleri destek için İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zekeriya Ar’a teşekkür plaketlerini takdim etmesiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.