Ülkemizin İlk Gıda Kompozisyon Veri Tabanı TürKomp…

TÜBİTAK KAMAG 1007 kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında hazırlanan internet sitesi üzerinden Türkiye coğrafyasında üretilip tüketime sunulan, işlenmiş-işlenmemiş tarımsal ürünlere ait enerji değerleri ve besin öğelerine ulaşılabiliyor.

Ülkemizin ilk gıda kompozisyon veri tabanı olan TürKomp, Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Ulusal Gıda Kompozisyonunun Belirlenmesi ve Yaygın Sürekli Paylaşım Sisteminin Oluşturulması Projesi” kapsamında oluşturuldu.

Ülkemiz coğrafyasında üretilen ve tüketilen, işlenmiş-işlenmemiş tarımsal ürünlere ait enerji değerleri ve besin öğelerini içeren TürKomp www.turkomp.gov.tr adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce dillerinde  hizmet veriyor.

TürKomp’ta; 14 gıda grubundan, 645 gıda ve 100 gıda bileşenine ait, 63.000 civarında enerji ve besin öğeleri verisi bulunuyor.

TürKomp’un Özellikleri:

  • Sistemde yer alan tüm verilerin tamamı analiz sonuçlarına dayalı, ulusal ve uluslararası standartlarda güvenilir veriler.
  • Türkçe ve İngilizce olarak hizmet veriyor.
  • Tüm örneklem ve analizlerde geriye doğru izlenebilirlik sağlanıyor.
  • Gıdaya, bileşene ve beslenme şekline göre arama yapılabiliyor.
  • Gıdaları karşılaştırma özelliği ve Beslenme çantası uygulaması bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.