Ulusal Süt Konseyi Toplantısından Çıkan Karar Kabul Edilemez!

Seyitgazi Ziraat Odası Başkanı Erhan Erden bugün yapılan Ulusal Süt Konseyi toplantısında çiğ süt fiyatlarına zam beklenirken fiyatın aynı bırakılmasına tepki gösterdi.

Oda Başkanı Erden kararın kabul edilemez olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Ulusal Süt Konseyi bugünkü yaptığı toplantının ardından izahı zor skandal bir karara imza atmıştır. Süt üreticisi büyük bir umutla çıkacak zam kararını beklerken üreticinin eline geçecek rakam 7.50 TL olarak tavsiye edilmiştir.

Üretici zaten bunun üzerinde sütünü satıyor, mesela çiftlik sütü diye adlandırdığımız sütünü çiftliğinde soğutan üreticilerimiz yaklaşık iki üç aydır kendi imkanları ile sokaklara mahallelere çıkarak 8 TL nin üzerinde satıyor, sıcak süt diye adlandırılan toplama sütler bile birkaç aydır bu fiyata satılıyorken bu nasıl bir tavsiye fiyatıdır anlamış değiliz.

Tarihte ilk defa USK toplantısından piyasadaki süt fiyatlarının altında bir tavsiye fiyatı çıkmıştır. Süt üreticisi resmen hayal kırıklığına uğramış ve şoka girmiştir.

Bu karar hızla devam eden damızlık hayvan kesiminin önüne geçmek yerine dahada hızlanmasına sebep olacaktır yani ateşe benzin dökülmüştür.

USK aldığı bu kararla Türkiye piyasasındaki süt fiyatlarından bi haber olduğunu ortaya koymuştur.

Özetle süt üreticisinin hakkı ve alın terinin karşılığı tam anlamıyla teslim edilmeli, yada süte zam olmasa da desteklemeler de yapılacak artışla üreticilerimizin üretime devam etmesi sağlanmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.