Üreticimiz Dört Gözle Mazot Gübre Desteğini Bekliyor

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli hububat ekiminin başlaması, mazot ve gübreye üst üste gelen zamların ardından çiftçiye verilecek mazot ve gübre desteklerinin bir an önce verilmesini istedi.

Oda Başkan Erdemli yaptığı basın açıklamasında;

“Çiftçimiz kışlık hububat ekimine başladı. Fakat mazota 3 günde 3 kez zam yapıldı. 27 TL ye dayanan mazot fiyatı üreticin moralini bozdu. Gübre de zamlanmaya devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatifinin taban gübresinin fiyatı 18.600 TL. Buna rağmen üreticimizin hububat ekimi için mazot ve gübreye ihtiyacı var.

2022 yılı mazot gübre desteği 6 ay öne çekildi. 2023 ün mart ayında verilmesi gereken desteklemenin bu ayın başlarında verilmesi kararlaştırıldı. Fakat bugüne kadar verilmedi. Üreticimiz dört gözle mazot – gübre desteğinin verilmesini bekliyor. Tarlasına ürününü ekebilmesi için öne çekilen desteklerin biran önce verilmesi gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıl aşırı artan gübreyi üreticimiz tam anlamıyla alıp tarlasına atamamıştır. Verim kaybı olmaması için bu yıl erkene alınan mazot – gübre desteği ekim döneminde verilmelidir. Bu dönemi kaçırmadan çiftçimizin tam anlamıyla ihtiyacı olan desteklerin hemen verilmesi çiftçinin üretim kaybının önlenmesi açısından çok çok önemlidir.

Verilecek desteğin ne kadar olduğu da bilinmiyor. Destekleme birim fiyatı da biran önce açıklanmalıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir