Üretimin Devamlılığı İçin Şeker Pancarı Fiyatı Bir An Önce Açıklanmalıdır!

Eskişehir Seyitgazi Ziraat Odası Başkanı Erhan Erden şeker pancarında üretimin devamlılığı için pancar fiyatının bir an önce açıklanması ve ödemelerin öne çekilmesi gerektiğini söyledi.

Oda Başkanı Erden yaptığı açıklamada; “Üreticimiz dört gözle şeker pancarı taban fiyatının güncellenmesini bekliyor.

2021 yılı kampanya döneminde tonu 420 TL olarak taban fiyat belirlenmişti. Bu süreç pancar çiftçimize zarar ettirdi. O dönem eline geçen para artan maliyetler karşısında pul olmuştu. 2021 yılı aralık ayında fabrikalar şeker üretimini tamamladı.

Çiftçiden düşük fiyatla alınan şeker pancarından elde edilen şekerin fiyatı, 2022 yılı mart ayından sonra ciddi ölçüde arttı. Şeker pancarının tonu 420 lira iken pancardan elde edilen küspe 1000 lirayı geçti.

Bu yıl çiftçi ekim için istekli olmayınca TÜRKŞEKER 19 Ocak 2022 tarihinde 800 TL/Ton olarak açıkladığı şeker pancarı avans fiyatını mart ayında ekim dönemi geldiğinde %25 artırarak ton fiyatını 1.000 TL’ye çıkardı. Prim ve ek ödemelerle şeker pancarı avans fiyatı 1.100 TL/Ton olarak açıklandı.

Çiftçimiz artık net taban fiyatının açıklanmasını bekliyor. Bu sefer pancarda verilecek taban fiyat ürünün geleceğini belirleyecek. Enerji, mazot ve gübre başta olmak üzere girdi maliyetleri göz önüne alındığında ve yine geçen yılın zararının karşılanması adına beklentimiz şeker pancarı fiyatının ton başına 1800,00 TL olarak açıklanması ve ödemelerin öne çekilmesidir.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.