Yerli ve Milli Tescilli Tavuk Anadolu-T’nin Civcivleri Yumurtalardan Çıktı

Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yetirştirilen, yerli ve milli tescilli etlik tavuk olan Anadolu-T’nin genetik kaynakları olan saf hat civcivleri yumurtalardan çıktı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Hamidiye Etçi Damızlık Tavuk Yerleşkesi’nde yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk kez geliştirilen “Etçi Damızlık Tavuk (Anadolu-T)” tanıtımı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yapıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün projesi kapsamında Eskişehir’de geliştirilen yerli etlik damızlık tavuk “Anadolu-T” yavrularının üreticilere satışına başlandı. Etçi Damızlık Tavuk Islahı İşletmesince üreticilere yavru olarak verilen “Anadolu-T” ile Türkiye’nin yıllık damızlık tavuk ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unun karşılanması hedefleniyor.
Türkiye’deki beyaz et sektörünün damızlık alanında dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla 2015’ten itibaren Genel Müdürlüğe bağlı Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yürütülen yerli ve milli etlik damızlık tavuk ıslahı çalışmaları tamamlandı. Enstitünün Etçi Damızlık Tavuk Islahı İşletmesine ait yerleşkede yürütülen projede elde edilen Anadolu-T, 2019’da marka tescil belgesi verilmesinin ardından 2020’de Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye’nin ilk etlik tavuk ırkı niteliğiyle tescillendi. Yerleşkede 80 dönüm arazide kurulu kuluçkahane ünitesi ve damızlık işletmesinde geliştirilen Anadolu-T civcivler, talep eden beyaz et üreticilerine veriliyor.
Anadolu-T’nin, 7 yıllık ıslah programı neticesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescil edilen Türkiye’nin ilk yerli, etçi ve damızlık tavuk ırkı olan Anadolu-T ülkenin yıllık yaklaşık 10-12 milyon adet olan damızlık tavuk ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanmasına yönelik bir çalışmanın ürünü olup 2021 yılı itibarıyla özel sektörle deneme üretimine başlandı. Hedef ülkenin yıllık ihtiyacının yüzde 10’unu Anadolu-T ile karşılamak. Şu an yıllık yaklaşık 200 bin damızlık üretim kapasitesine sahip olup yapılacak yeni yatırımlarla yaklaşık 4 milyon adet kapasiteye ulaşabilir durumda.  Damızlık verilen üreticilerden olumlu dönüşler alındığı belirtildi. Yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık ve karkas randımanı bakımından Anadolu-T’nin piyasada satılan diğer etçi tavuklara çok yakın değerlere sahip olan Anadolu-T, uygun bir rasyonla yemlenmesi durumunda 42’nci günde yaklaşık 3 kilogram canlı ağırlığa ulaşıyor. Bu süreçte de yaklaşık 5 kilogram yem tüketiyor.
Anadolu-T’yi talep eden üreticilerin Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ulaşabilir. Yıllık üretim programlarına göre talepleri karşılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.