Ceviz Yetiştiriciliğinde Dona Dikkat

Ceviz ağacı meyve veren ağaçlar içinde en uzun ömürlü ve çapı en büyük olanlar arasındadır.

Boyları 25-30 m’ye kadar yükselebilir. Kök sistemi 2-4 m’ye kadar inebilen kazık köklüdür. Erkek ve dişi çiçek aynı ağaç üzerinde fakat ayrı sürgünlerde yer almaktadır. Dişi çiçekler bir yıllık sürgünlerde erkek çiçekler iki yıllık sürgünlerde yer almaktadır.

Deniz seviyesinden 1700 m yüksekliğe kadar yetişen ceviz ağacı, uygun toprak koşullarına ve iklim isteğine göre dikildiği takdirde son derece verimli ve bol ürün veren bir ağaç haline gelmektedir.

Ceviz ağacının 800-1800 saatleri arasında soğuklama ihtiyacı vardır. Ceviz yetiştiriciliğini kısıtlayan en önemli faktörlerden biri olan ilkbahar geç donlarıdır. Çeşitlerin iklim istekleri iyi saptanmalıdır, çünkü ilkbahar geç donları tomurcukların kabarma zamanında fazlasıyla zarar yapabilir. Olgunlaşmamış sürgünler erken sonbahar donların da zarar görebilir. Ceviz ağaçlarının yeni olgunlaşmamış sürgünleri -10°C’de, tam çiçeklenme döneminde -2°C’de zarar görür. Ceviz ağaçları toprak bakımından fazla seçici değildir. Su tutmayan, taban suyu seviyesi 3 m’den yukarı olmayan ve nemliliği muhafaza eden derin topraklarda yetiştiriciliği önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.