Meyve Üreticiler Birliği Kuruluyor

​Eskişehir’in kirazıyla ünlü Mihalıççık İlçesinde kiraz üreticileri, Meyve Üreticileri Birliği ile bir çatı altında toplanacak.

Mihalıççık İlçesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç’ın katılımıyla meyve üreticilerinin bir araya geldikleri bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Mihalıççık Belediye Başkan Vekili Yavuz Cebeci, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zekeriya Ar, Mihalıççık İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bilal Tosun, Ziraat Odası Başkanı Alper Yerlice, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile üreticiler katıldı.

Mihalıççık Kaymakamı Onur Aykaç toplantıda yaptığı konuşmada; İlçede Meyve Üreticileri Birliği kurma çalışmalarının başlatıldığını ifade ederek kurulacak olan birliğin üreticilere hayırlı olmasını diledi.

Mihalıççık İlçesinde 4.660 dekar üretim alanında yıllık 7.500 ton kiraz üretimi yapılıyor ve üretilen kirazın yaklaşık % 90’ı ihraç ediliyor. Önümüzdeki 10 yılda Mihalıççık’tq kiraz üretimin 20.000 tonun üzerine çıkması bekleniyor.

Kurulacak olan Meyve Üreticileri Birliği ile başta kiraz olmak üzere meyvecilik konusunda araştırma çalışmaları yürütülmesi, rekabet gücünün arttırılması, markalaşma çalışmalarının yürütülmesi hedefleniyor. Birlik oluşumu aynı zamanda aracısız toptan pazarlama imkânının oluşturulmasına da fırsat sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.