Eskişehir Çiftçisi İçin FAO İle İşbirliği

Tarım ve Orman Bakanlığının FAO ortaklığıyla gerçekleştirdiği “Yukarı Sakarya Havzası Arazi Tahribatı Dengeleme Projesi” kapsamında görüş alışverişinde bulunmak üzere FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık ekibi ile birlikte Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ziyaret etti.

Proje Koordinatörü ve FAO Temsilcisi Sibel Tekin, uygulamalı çiftçi okulları danışmanları Prof. Dr. Kürşat Demiryürek ve Doç Dr. Özdal Köksal İzleme değerlendirme uzmanı Bahadır Topal ve Operasyon sorumlusu Işılay Özcan’ dan oluşan heyeti İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş makamında ağırladı.

Sivrihisar İlçe Müdürü Erhan  Ulutürk, Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ahmet Altıkat, Ziraat Mühendisi Muazzez Günay, proje koordinatörü Ziraat Mühendisi Yurdal Çetinkaya ve konu sorumlularının hazır bulunduğu ziyarette Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD), hedeflerinin belirlenmesi, planlanması ve karar verme süreçlerine katkıda bulunması amacıyla yapılan Yukarı Sakarya havzasında yapılacak uygulamalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Proje sürdürülebilir arazi yönetim prensipleri doğrultusunda “Çevre dostu Tarımsal Uygulamalar” seçilen pilot alanlarda 48 ay içerisinde uygulanacak olup; bu kapsamda elde edilen kazanımlar uygulamalı Çiftçi Okulları ile çiftçilere aktarılacak. Proje pilot alanlarında azaltılmış toprak işleme, doğrudan ekim (işlemesiz tarım), organik tarım, baklagil rotasyonu, sürdürülebilir sulama yönetimi için modern sulama teknikleri ve uygulamaları(damla sulama, su hasadı) ve yine sürdürülebilir toprak- arazi- gübre yönetimi kapsamında malçlama, gübre yönetimi, kurağa toleranslı tohum çeşitleri uygulaması, tarımsal ormancılık, su ve rüzgar erozyon kontrolü, biyo-çeşitlilik ve mera yönetimi gibi konularda eğitim ve demonstrasyonlar yapılması planlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.