Kadın Çiftçiler Çölyak Hastalarına Umut Oluyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında hazırlanan “Kadın Çiftçiler Çölyak Hastalarına Umut Oluyor” Projesi tanıtım toplantısı Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Toplantıya Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde Araştırma Görevlisi Dr. Ahmet Güneş, Bulvar Tohumculuk Genel Müdürü Kemal Akdağ, Alpu Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Yasin Yurduseven, İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, Şube Müdürleri Ahmet Altıkat ve Hasan Öz, Kaymazyayla Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerinden Nesibe Yavuz ile çiftçiler ve İl Müdürlüğü personeli katıldı.

”Kadın Çiftçilerimiz Çölyak Hastalarına Umut Oluyor” projesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, çiftçilerin katma değeri yüksek ürün çeşitleri ile tanıştırılarak gelir düzeylerinin arttırılması, yerli tohumların tanıtılarak üretiminin yaygınlaştırılması, gluten içermeyen karabuğday vb. ürünlerin üretiminin teşvik edilerek başta çölyak hastaları olmak üzere tüketicilere besin değeri yüksek ve daha sağlıklı ürünlerin sunulması amaçlanıyor.

Toplantıda karabuğday yetiştiriciliği ve çölyak konularında Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden uzman Dr.Ahmet Güneş ile İl Müdürlüğü proje sorumlusu Ziraat Mühendisi Zuhal Akkaya tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Bulvar Tohumculuk Genel Müdürü Kemal Akdağ, önümüzdeki dönemde çiftçilerin karabuğday, çörekotu ve aspir üretimi yaptıklarında sözleşmeli tarım kapsamında alım garantisi verdiklerini belirtti.

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Murat Eren, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak demonstrasyonun kurulum aşamasından hasat ve pazarlama aşamasına kadar Kaymazyayla Kooperatifi ve çiftçilerin yanında olacaklarının belirterek üreticileri üretim sürecinde yalnız bırakmayacaklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.