Traktörlerin Tarihi

21.yy’ın en büyük olanaklarını günümüzden tam 100 yıl önceleri icat edilen ilk traktörlere borçluyuz. Dünya nüfusunun 7 milyarı geçmesi ve bu nüfusa yetecek gıdayı sağlamak için gerekli tarım arazilerini işlemek için, insan gücünün yerini alan traktörler bugün bütün dünyada aktif olarak kullanılan tarım aracıdır.

Dünyanın gelişmiş bölgelerinde hayvan gücünün yerini alan traktör, 1889 yılında, Chicago’da Charter motor şirketi tarafından geliştirildi. Bu, bir buhar makinası şasisine monte edilmiş, tek silindirli benzin motorlu bir araçtı. Başka firmalar ve kişiler de başarılı makinalar yaptılar.

Birinci Dünya savaşı sırasında traktörlerin kullanılmaya başlanmasıyla, büyük topraklar işlendi ve daha çok ürün elde edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli firmaların yaptığı pek çok traktör, diğer ülkelere satıldı. Traktörlerin yapılarında en büyük değişiklik Harry Ferguson tarafından gerçekleştirildi. Ferguson hidrolik denetimli bağlantı sistemini geliştirdi. Üçlü nokta bağlantı sisteminin kullanılmasıyla, pulluk ya da kültivatör, kullanışlı biçime sokularak, traktörün bir parçası haline getirildi. Toprağın araca karşı direnci ise üst bağlantıya geçirildi. Böylece bu direnç, denge sağlayan bir güç haline sokuldu. Traktörler genellikle dört tekerleklidir ve arka tekerleklerden tahrik edilir. Motor, dişli kutusu ve aktarma organları ayrı bir şasiye gerek kalmayacak biçimde düzenlenmiştir. Bu düzenleme, ilk kez 1913 yılında, Wallis traktör şirketi tarafından Ohio’da denenmiş ve Ford tarafından başarıyla uygulanmıştır. Motor ve debriyaj doğrudan doğruya dişli kutusuna, dişli kutusu da öteki aktarma organlarına bağlıdır. Bu yapı, makina için sağlam bir omurga oluşturur. Çeşitli tarım aletleri için bağlantılar, traktörün arkasında ve yanlarında yer alır.

Traktör kelimesi latince “çekmek” fiilinden isimleşmiştir.

Türkiye’nin İlk Traktörü

1954 yılında MKE, TZDK, Ziraat Bankası, Tariş, Çukobirlik ve Minneapolis-Moline arasında bir ön protokol imzalandı. Bu ön protokole göre, Minneapolis-Moline TürkTraktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. adıyla, merkezi Ankara olan şirket kurulacak ve bir işletme anlaşmasıyla, Minneapolis-Moline Co. gerek duyulan yerli ve yabancı personeli sağlayarak fabrikayı işletecekti. Türk personelin oranı en geç beş yıl içinde en az %90’a çıkarılacaktı. Şirket süresinin 25 yıl, ortaklarca oluşturulan sermayesinin ise 20 milyon TL olması kararlaştırıldı. Şirketin kuruluşu 25 Haziran 1954 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 29 Temmuz 1954 tarihli resmi gazetede yayımlandı.

Türkiye’nin İlk Traktörü 8 Mart 1955 tarihinde TürkTraktör tesislerinde üretildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.