Bakan Kirişci Topraksız Dikey Tarım ve Cam Seraları İnceledi

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kocaeli programı kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) yerleşkesinde bulunan Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayırova Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Daha sonra üniversitedeki topraksız dikey tarım ve venlo tipi cam Ar-Ge seralarında incelemelerde bulunan Bakan Kirişci, akademisyenlerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha sonra  açıklamalarda bulunan ve Türkiye’nin güzide üniversitelerinden biri olan GTÜ’de bakanlığı ilgilendiren önemli çalışmaların olduğunu dile getiren Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

“Bu çalışmaları da yerinde görmek bizler için son derece kıymetliydi. Burada tabii ki Sayın Rektörümüz başta olmak üzere tüm akademik ekibine ve çalışma arkadaşlarına her şeyden önce üstün başarılar diliyorum. Ben de bir akademisyen olarak şöyle 20 yıl öncesine kendimi taşımış oldum. Burada tohumla teknolojinin ne kadar iç içe olduğunu hep beraber gördük. Tek başına bizim tohum sektöründe olanlar olarak faaliyet göstermemizin yeterli olmadığını, mutlaka multidisipliner bir çalışmanın gerekliliğini ve teknolojinin vazgeçilmez olduğunu aracılığınızla bir kez daha ifade etmemizde yarar var.”

GTÜ’de gördüklerinin kendisini çok mutlu ettiğini belirten Bakan Kirişci, özellikle “dikey bahçe” bölümünde son derece etkileyici, ufuk açıcı birtakım değerlendirmeler olduğunu söyledi.

Bunlardan da istifade ederek gelecek yüz yıla dair şimdiden üreticilerin, topraklı topraksız üretmeye devam etmeleri gerektiğine işaret eden Bakan Kirişci “2053 vizyonumuzun nüfus projeksiyonu dikkate alındığında da 105 milyon sırf kendi vatandaşımız için bu süreç, daha çok üretmemiz gerektiğini bize emrediyor. Bir o kadar da ülkemize gelecek turistlerin olduğu varsaydığınızda… Yine global oyuncu olmak adına ihracatı da öncelememiz gerektiğinde, ihracat kısmıyla da ilgili daha fazla üretim yapmamız esas olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bütün bu çalışmaların gelecek yüz yılda önemli bir altlık oluşturacağını ve kendisinin çok umutlu olduğunu dile getiren Kirişci, projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bakan Kirişci, “İnşallah yarınımız bugünden çok daha iyi olacak ve devamında da çok çok iyi günlerde hep birlikte mutlu ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayacağız.” diyerek, “Bu da sağlıklı beslenmeden ve sağlıklı beslenmeyle birlikte sağlıklı nesillerden geçiyor. İnşallah bunu da tesis etmiş olacağız.” ifadesini kullandı.

GTÜ’deki programının ardından Bakan Kirişci, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin İzmit’teki Patilik Mutlu Sokak Hayvanları Kasabası Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir