Dolar 32,2333
Euro 34,8589
Altın 2.422,15
BİST 10.792,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 24°C
Lösev

Başkan Ergün 60 Adet Tarım Makinesini Teslim Etti

Başkan Ergün 60 Adet Tarım Makinesini Teslim Etti
4 Ağustos 2023 6:23 am
128
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ‘Tarım Makinesi Projesi’ kapsamında alımı gerçekleştirilen 60 adet tarım makinesini ilgili belediyeler, ilçe Tarım Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Muhtarlara düzenlenen törenle teslim etti.
Alınan makinelerin üretimin artmasına ve daha verimli olmasına yardımcı olacağını ve çiftçilerin daha az iş gücüyle daha fazla ürün elde etmesine imkan sağlayacağını belirten Başkan Cengiz Ergün, üretken belediyecilik anlayışıyla üretimin yanında ve üreticilerin destekçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.
Üretken belediyecilik anlayışı çerçevesinde, tarıma ve kırsal kalkınmaya desteklerini aralıksız sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Başkan Cengiz Ergün önderliğinde üreticilerin yanında olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda ‘Tarım Makinesi Projesi’ kapsamında alımı gerçekleştirilen 60 adet tarım makinesi, Başkan Cengiz Ergün’ün de katılımıyla düzenlenen törenle ilgili belediyeler, ilçe Tarım Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Muhtarlara teslim edildi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törene MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ali Öztozlu, Ergün Aksoy ve Metin Memiş, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, MHP İl Başkanı Cüneyt Tosuner, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Haşim Yener Bilir, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, mahalle muhtarları ile üreticiler katıldı.
Başkan Ergün’e Şükranlarını Sundu
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk konuşma yaptı. Öztürk, “Son yıllarda Büyükşehir Belediyemiz ile birçok işbirliği yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanımızın belediyecilik ile ilgili mottosunun nasıl Manisa’nın çiftçileri ile uyumlu olduğunu ifade etmek istiyorum. Üretken belediyecilik, üretken Manisa çiftçisini de ifade etmektedir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımız da her yıl artan bütçeyle de üreten Manisa çiftçisini birçok projeyle destekliyorlar. Üreticilerimiz adına sayın Başkanımıza şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.
“Saruhanlı’mıza Geçmiş Olsun”
Sözlerine Saruhanlı başta olmak üzere, tüm Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarından etkilenen tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileyerek başlayan Başkan Cengiz Ergün, “Saruhanlı’daki yangın, ne yazık ki Sarısığırlı Mahallemizde evlere ve ahırlara sıçramış, çok sayıda hayvanın telef olmasına sebebiyet vermişti. Oradaki kardeşlerimizin hemen yardımına koşarak, gerek büyükşehir belediyemiz gerek MASKİ Genel Müdürlüğümüz kanalıyla tüm imkanlarımızı seferber ettik. Yangın söndürme çalışmalarının yanında ilk etapta vatandaşlarımızın tahliyesi, MASKİ Genel Müdürlüğümüzün su tankerleriyle su takviyesi yapılması gibi çalışmaların içinde olduk. Daha sonra evleri yanan vatandaşlarımız için AFAD Başkanlığımızca gönderilen konteynerler için alt yapı kanalizasyon ve içme suyu bağlantılarını yaptık. Bölgede çalışan ekipler ve orada yaşayan vatandaşlarımız için pilav, ayran ve kumanya ikramında bulunduk. Hayvanları telef olan 1 çiftçimize 5 adet koyun teslim ettik. Yem ihtiyacı duyulması dolayısıyla ilk etapta hızla 2 ton yem alımını yaparak, Sarısığırlı Mahallemize ulaştırdık. Ayrıca Saruhanlı’da yangında zarar gören zeytinliklerin tekrar yeşermesi için ihtiyaç duyulan tüm zeytin fidanlarını da yüzde 100 hibeli olarak karşılayacağız. Orada yaralar tamamen sarılana kadar hemşerilerimizin yanında olacağımızı vurgulamak istiyorum. Bir kez daha Saruhanlı’mıza, hepimize geçmiş olsun” dedi.
“Gelen Talepleri Dikkate Alarak Çalışmamıza Devam Ediyoruz”
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilerin ve üretimin yanında olan projeleri aralıksız sürdürdüğünü söyleyen Başkan Ergün, “Çiftçilerimizin ihtiyacı olan ancak satın almaları durumunda ekonomik anlamda külfet olacak makinelerin teslimi için bir aradayız. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2,5 milyon liralık bir destekle koyun yıkama makinesi, atomizör, gübre makinesi, taş toplama ve üzüm sıkma makinesi gibi 17 adet makine ve ekipmanı satın alarak, ilgili ilçe tarım müdürlükleri ve ziraat odalarına teslimini yapmıştık. Bu yıl da, çiftçilerimizden gelen talepleri de dikkate alarak bu çalışmamıza devam ediyoruz” diye konuştu.
Başkan Ergün Makineleri Anlattı
Alımı gerçekleştirilen makineleri ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Ergün, “16 adet, saatte 250 kilogram kapasiteli üzüm sıkma makinesi alımı yaptık. Bu makineleri Akhisar ilçemiz Hacıibrahimler, Sazoba ve Beyoba Mahalle Muhtarlıkları; Alaşehir ilçemiz Kavaklıdere, Göbekli ve Killik Mahalle Muhtarlıkları; Demirci ilçemiz Ahmetler, Ahatlar ve Üşümüş Mahalle Muhtarlıkları; Gördes ilçemiz Pınarbaşı, Kuyucakkarapınar, Doğanpınar ve Beğenler Mahalle Muhtarlıkları; Kula ilçemiz Körez Mahalle Muhtarlığı; Yunusemre ilçemiz Avdal ve Şamar Mahalle Muhtarlıklarımızda çiftçimizin hizmetinde olacak. Satın aldığımız bir diğer ekipman da 5 adet, saatte 1 ton kapasiteli üzüm sıkma makinesi. Bunları da Alaşehir, Salihli, Saruhanlı, Turgutlu İlçe Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüklerimiz ile Sarıgöl Belediye Başkanlığımızda çiftçimizin hizmetinde olacak. 8 adet, saatte 500 kilogram kapasiteli badem soyma makinesi de teslimini yapacağımız ekipmanlar arasında. Bunları da Demirci ilçemiz Boyacık, Mezitler, Gömeçler, Alaağaç, Ayvaalan Mahalle Muhtarlıkları; Sarıgöl ilçemiz Dadağlı Mahalle Muhtarlığı ve 2 adet de merkez depo alanımızda çiftçimizin hizmetine sunacağız. 6 adet, saatte 90 litre kapasiteli Antep Fıstığı soyma makinesi alımı yaptık. Bu makinelerimiz de Demirci ilçemiz Yeşiloba, Kılavuzlar, Tekeler, İmrenler ve Yiğitler Mahalle Muhtarlıklarımız ile Gördes ilçemiz Efendili Mahalle Muhtarlığımızda üreticimizin hizmetinde olacak. 3 adet, saatte 1 ton kapasiteli kestane ve kozalak soyma makinesi alımı da gerçekleştirdik. Bu makinelerimiz de Demirci ilçemiz Mahmutlar, Çanakcı, Rahmanlar ve Ulacık Mahalle Muhtarlıkları ile Sarıgöl ilçemiz Karacaali ve Beyharmanı Mahalle Muhtarlıklarımızda çiftçimizin hizmetine sunulacak. Bitmedi! 13 adet, saatte 90 litre kapasiteli ceviz soyma makinesi alımı yaptık. Bunlar da Gördes ilçemiz Malaz, Çiçekli, Kuyucak Karapınar, Oğulduruk, Pınarbaşı, Şeyhyayla, Salur Mahalle Muhtarlıkları; Demirci ilçemiz Kuzeyir, Yarbasan, Minnetler Mahalle Muhtarlıkları; Akhisar ilçemiz Dağdere Mahalle Muhtarlığı; Sarıgöl ilçemiz Dadağlı Mahalle Muhtarlığı ve merkez depo alanında üreticimizin hizmetinde olacak. Saydıklarımın dışında Ahmetli İlçe Tarım Müdürlüğümüze 1 adet 2 bin litre kapasiteli ultrasonik sensörlü atomizör; Kula Ziraat Odası Başkanlığımıza 1 adet mobil buğday selektör makinesi; Sarıgöl Belediye Başkanlığımıza 1 adet üzüm kaldırma makinesi; Saruhanlı Ziraat Odası Başkanlığımıza 3 adet 800 kilogram kapasiteli kimyevi gübre dağıtma makinesi; Selendi Ziraat Odası Başkanlığımıza 1 adet küçükbaş hayvan yıkama ünitesi ve Soma Ziraat Odası Başkanlığımıza 2 adet 24’lü diskaronun teslimini yapacağız” dedi.
“Üretimin Artmasına ve Daha Verimli Olmasına Yardımcı Olacak”
Yaklaşık 3 milyon liralık destekle 60 adet makinenin teslimini gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Ergün, “Bu makineler, Allah’ın izniyle üretimin artmasına ve daha verimli olmasına yardımcı olacaktır. Bu makineler, çiftçilerimizin daha az iş gücüyle daha fazla ürün elde etmesine ve buna bağlı olarak daha fazla kazanç sağlamasına da inşallah yardımcı olacaktır. Bu desteklerimizin hayırlı bereketli ve güzel günlerde kullanılmasını yürekten diliyorum” ifadelerini kullandı.
“Üreticilerin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”
Üreticilerin her alanda yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Cengiz Ergün, ”Her kim bu cennet vatanımızın bereketli topraklarını işleyip bir karış dahi ekiyorsa bizler onlardan razıyız. Allah da razı olsun deriz. Manisa Büyükşehir Belediyesi, çiftçisinin yanında, üreticisinin hizmetindedir. Desteklerimiz bitmeyecek. Allah nasip ederse Pazartesi günü de üzüm sergisi örtüsü dağıtımını hayırlısıyla gerçekleştireceğiz. Sulama projelerimizle fidan desteklerimizle zeytin kasası, kelter dağıtımları, arıcılık projelerimizle milletin efendisi olan çiftçilerimize dayanak olmaya devam edeceğiz. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir’ sözü, Milliyetçi Hareket Partimizin üretken belediyecilik ilkesi, üretimin değerini bilen yönetim anlayışımızla bereketli topraklara sahip Manisa’mızda, bu toprakları işleyen değerli üreticilerimize imkanlarımız ölçüsünde destek olacağız” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Cengiz Ergün ile İl Tarım Orman Müdürü Metin Öztürk, makinelerin teslim belgelerini takdim etti. Ardından Başkan Ergün ve beraberindekiler tarım makineleri tek tek inceledi
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.