Silajlık Mısır Hasat Tarla Günü Yapıldı…

Hafta sonu saha çalışmaları kapsamında yerli ve milli çeşitlerin önemini, verim ve kalitesinin yüksek oluşunu üreticilere uygulamalı olarak göstermek amacıyla, Malatya’nın Akçadağ İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü işbirliği ile yapılan  “Yerliyiz Milliyiz Silajlık Mısır’da Birinciyiz” projesi kapsamında hasat tarla günü etkinliği düzenlendi.

Akçadağ ilçesi Ören mahallesinde yapılan silajlık mısır hasat tarla gününe; Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Akçadağ Kaymakamı Ümit Fırat Böçkün,  Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, Akçadağ İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mekselin Yıldız, teknik personeller ve üreticiler katıldı

Hasat tarla gününde İl Müdürü Tahir Macit; “Bugün burada silajlık mısır hasat tarla günü etkinliği için bir araya gelmiş bulunmaktayız. İlimizde büyükbaş küçükbaş hayvan varlığımız iyi durumda, fakat yem bitkisi üretimimiz hayvan varlığına göre az, onun için kaba yem açığını komşu illerimizden karşılıyoruz. Biz burada projemiz de iki hedef koyduk, birinci hedefimiz üreticimizin kaba yem ihtiyacını karşılayıp üreteceği ürünü ucuza mal etmesini sağlamak, diğeri de yerli ve milli çeşitleri bütün üreticilerimize göstermek, burada farklı çeşitlerden deneme yapıldı, bu denemeleri ilçedeki mühendis arkadaşlarımız takip edip verim ve kaliteyi üreticilerimize anlatmak amacıyla kayıtlar tutuyorlar, yerli ve milli çeşitlerde üreticilerimize önerecekleri bölgemize uygun çeşitleri tavsiyede bulundukları gibi sertifikalı tohum ekmenin faydasını, verim ve kaliteye ne kadar önemli olduğunu da üreticilerimize göstermek amaçlı ekimler yapılıyor. Biz hem demonstrasyon hem de AR-GE çalışmasıyla bunu üreticilerimize gösteriyoruz. Bu projemizin ilimize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Akçadağ Kaymakamı Ümit Fırat Böçkün ise; “Bugün İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün, paydaş kurumların ve İl Müdürlüğümüzün projelerinin hasadını görmek için bir aradayız. Projemizin sloganı “Yerliyiz Milliyiz Silajlık Mısır’da Birinciyiz” şeklinde, projemizin sloganı zaten çok hoşumuza gitmişti, projenin de üreticilerimize çok katkısının olduğunu gördük, burada Arifiye ve Ağa türü bölgede çok beğenildi.  Üreticimiz de daha önce ektiği ürüne göre bayağı bir fark olduğunu söyledi, onun için bu projede emeği geçenlere üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum”dedi.

Konuşmaların ardından Silajlık Mısırların hasat işlemi yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.