Tuzfest Kapsamında Yeraltı Tuz Şehrinde Yemek Yendi

Çankırı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Çankırı Tuz Festivali üç günde 150 Bin kişiyi ağırladı. Tuzda futbol ve voleybol müsabakaları ile başlayan Tuz Festivali, yerli ve yabancı ziyaretçilerine üç gün boyunca farklı etkinlikler ve konserler ile keyif dolu günler yaşattı.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Uluslararası Çankırı Tuz Festivali kapsamında Çankırı’nın turizm tanıtımını Yer Altı Tuz Şehri’nden başlattı. Çankırı’da tuzla kaplı mağarada yerin 150 m altında yemek yendi. Başkan Esen, protokol misafirlerini Yer Altı Tuz Şehri’ne dönüştürdüğü Tuz Mağarası’nda ağırladı. Tuz Mağarasını gezen konuklar, mağaranın galerilerinde sergilenen tuzda heykeller ile sanat eserlerini gezdi.  Başkan Esen, yerin 150 metre altında konuklarına tuzda yapılan yemeklerden ikram etti. Alevler eşliğinde gelen yöresel yemek protokol ile birlikte çekiç ile kırılarak tuzdan çıkarıldı ve ikram edildi. Görsel şölene dönen yöresel yemek ikramı, Çankırı tanıtımında konuklardan tam puan aldı.

Çankırı Belediyesi, 23 Ağustos Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi ve şapka inkılabının 97.  yıl dönümü ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısı ile 26-27-28 Ağustos tarihlerinde düzenlediği Uluslararası Çankırı Tuz Festivali on binlerce kişinin katıldığı muhteşem konserler ile tamamladı. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, üç gün boyunca yaklaşık 150 bin kişinin katılım gösterdiği konserler ve etkinlikler ile festival süresince Çankırı nüfusunun önemli derecede artış gösterdiğini ifade etti. Festivalde emeği geçen herkese, paydaşlara ve katılımcılara teşekkür eden Başkan Esen, geleneksel festival ile Çankırı’nın miraslarını, tarihini, doğal güzelliklerini, yöresel kültürünü tüm dünyaya duyuracaklarını, Çankırı’yı daha iyi tanıtacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.