Çocuklarımız Günde En Az 2 Bardak Süt Tüketmeli

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen 2022 yılı Dünya Süt Günü etkinliği Reşat Benli İlköğretim Okulunda gerçekleştirildi.

Dünya Süt Günü, dünyanın pek çok bölgesinde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün 2001 yılında almış olduğu karar doğrultusunda 1 Haziran’da kutlanıyor. Sütün insan sağlığı açısından önemine ilişkin farkındalığın artırılması adına bu günde her yıl farklı ülkelerde çeşitli etkinlikler yapılıyor.

Reşat Benli İlkokulu’nda öğrenim gören 2. sınıftaki 100 öğrenciyle gerçekleştirilen Dünya Süt Günü etkinliğinde açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş sütün önemine dikkat çekti.

İl Müdürü Gümüş yaptığı konuşmada: “Doğduğumuz ilk günden itibaren süt tüketmeye başlıyoruz. Süt insan beslenmesinde temel gıda maddelerinin en başında gelmektedir. Bu nedenle özellikle siz sevgili çocuklarımız günde en az 2 bardak süt tüketmeli ve bunu hayatınızda vazgeçilmez bir alışkanlık haline getirmelisiniz.” dedi.

Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Nilgün Sözen Sunar “Dünya Süt Günü” konulu sunumunda sütün önemi, sütün faydaları, süt ve süt ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirme yaptı. Eskişehir’de bulunan bir gıda işletmesinde Kalite Güvence Ekip Lideri olarak görev yapan Merve Keskin Erol “Sütün Yolculuğu” konulu sunumunda süt tüketiminin önemini, çiğ sütün kabulünden paketleme işlemlerine kadar olan süreçleri anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.