Dolar 28,9138
Euro 31,3034
Altın 1.881,61
BİST 8.087,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Sal 13°C
Çar 14°C
Per 9°C
Cum 8°C

Gürer: “Çiftçi Şeker Pancarı Hasadında, Iktidar Şeker İthalatında” 

Gürer: “Çiftçi Şeker Pancarı Hasadında, Iktidar Şeker İthalatında” 
28 Eylül 2022 7:36 am
143

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin şekerde arz açığı olmamasına rağmen, son üç ayda Hindistan, Tayland ve Fas’tan gemilerle  yalnız Mersin limanı üzerinden 80 bin tonun üzerinde şeker ithal edildiğini açıkladı.

CHP Milletvekili Gürer, özelleştirilen şeker fabrikalarına şeker fiyatını belirleme serbestliği tanınmasının yarattığı sorun iktidarı ithalata yönelttiğini belirtti.

Böyle giderse şeker fiyatlarının daha da artacağına işaret eden Gürer, bu olumsuz tablonun önlenmesi için özelleştirilen fabrikaların şeker fiyatlarını belirleyemediği, siyasi iktidarın müdahale edebileceği bir düzenlemeye gidilmesini ve süreç içinde fabrikaların yeniden kamulaştırılmasının gerektiğini vurguladı.

ÇİFTÇİDE  MUTLU DEĞİL  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şeker pancarı kampanya  dönemi başladı. Aralık ayına kadar pancar alım ve işleme süreci devam edecek. Kampanya döneminde dahi şeker ithalatı devam ediyor. Son olarak Mersin limanına bu ay Fas’tan ithal şeker geldi. Sözleşmeli tarım yapılan şeker pancarında, TÜİK’in Mayıs 2021’de yaptığı 21 milyon tonluk üretim tahmini 2021 Aralık ayında 18,3 milyon ton olarak gerçekleşti. TÜİK’in 2022 Mayıs ayında yaptığı bu yıla ait üretim tahmininde  ise 19 milyon ton şeker pancar üretileceğini ön gördü. Pancarın  fabrikalarda alımı devam ediyor.

Bu yıl alım fiyatı ton başına 1400 lira olarak belirlendi, kotayı tamamlayan üreticiye de ton başına 50 lira prim verilmesinin kararlaştırıldı. Şeker pancarı üreticisi bu yıl en az 1700 lira taban fiyat bekliyordu, açıklanan 1400 liralık taban fiyat üreticiyi mutlu etmedi. Bu fiyat doğal olarak elektrik, doğal gaz, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışın eklenmesi ile fabrikaların yeni ürünü zamlı satması gerekecek. Bu süreçte özellikle şeker işleyen, ürün üreten işletmeler de artan giderler gerekçesiyle şekerden mamul ürün fiyatlarına artış yapacaklar. Ne çiftçi mutlu olacak ne de tüketen ucuz ürün alabilecek” diye konuştu.

TAYLAND, HİNDİSTAN VE FAS’TAN BİLE ŞEKER İTHAL EDER DURUMA DÜŞTÜK 

Son aylarda artış gösteren şeker ithalatına da değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Temmuz, Ağustos ve Eylül  ayı içinde Tayland, Hindistan ve son olarak da Fas’tan Mersin limanına 80 bin tonun üzerinde şeker getirildiğine dikkat çekti.

ARZ AÇIĞI YOK AMA ŞEKER İTHAL EDİYORUZ 

Ülkemizde arz açığı bulunan 21 ürünün olduğunu, açıklanan ürünler arasında şekerin olmadığına vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Rakamlara bakıldığında şeker ithal edilmesini gerektirecek bir durum görülmüyordu. Çünkü ülkemizde  geçen yıl 2 milyon 500 bin ton şeker üretimi yapıldı. Bir yıl önceden de 400 bin ton şeker devri vardı. Böylece 2 milyon 900 bin ton şeker 2022 yılı tüketimi için stoktaydı. Tüketimin yıllık 2 milyon 700 bin ton olduğu ülkemizde 200 bin ton şeker fazlamız da vardı” değerlendirmesinde bulundu.

ŞEKER FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDER 

Özelleştirme sürecinde satışı yapılan fabrikalara şeker fiyatı belirleme yetkisinin bırakıldığını Bakan soruma verdiği yanıtta açıkladı diyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özelleştirilen fabrikaların belirlediği fiyatlara karşı önlem olarak şeker ithalatına başvurulduğunu belirtti. 400 bin ton şeker ithalatı yapılacağının açıklandığını anımsatan Gürer, şeker ithal edilerek şeker fiyatlarının düşeceğinin varsayıldığını, ancak gelinen noktada şeker fiyatlarının sürekli arttığını kaydetti.

20 BİN PANCAR ÜRETİCİSİ EKİM YAPMAYI BIRAKTI 

Şeker tüketiminin üzerinde 200 bin ton fazla şeker olmasına rağmen ithalatın kapısının aralandığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üretimde ve fiyat politikasında yaşanan sorunları şu sözlerle anlattı:

“Ülkemizde son yıllarda 20 bin civarında şekerpancarı üreticisi şeker pancarı üretimini bıraktı, çükü para kazanmıyor ve şeker pancarı ekme istekliliği giderek düşüyor.

Üretici kazanamıyor, tüketici ise pahalıya ürün almak zorunda kalıyor. Bir yıl önce 5 lira 70 kuruş olan şeker kamuda 17 lira 50 kuruşa, özel sektörde ise 30 liraya kadar yükseldi. Şeker pancarı alım döneminde ve fabrikaların şeker üretimine geçeceği bu süreçte tam gaz ithalatın devam ediyor olması iktidarın şeker konusunda ipleri elinden kaçırdığını gösteriyor. İthal şeker de ucuza satılmıyor. İthal şeker de birilerine rant kapısı aralanıyor. İktidarın yanlış uygulamalarının bedelini halk ödüyor.

Süreç içinde şeker fiyatlarındaki artış devam edecek gibi görünüyor. Sanayici şekerden mamul ürünü üretirken sıkıntı yaşıyor, onlar fiyatlarına zam yapsalar da bu kez tüketicinin alım gücü kalmıyor. Bu nedenle satış düşüyor…”

ŞEKER İTHAL ETMEKLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, başta şeker fiyatlarındaki yüksek artış olmak üzere, sorunların çözümü olarak şeker ithalatının göründüğüne işaret eden Gürer, şeker ithal etmekle sorunların çözülemeyeceğini ifade etti.

Özelleşen şeker fabrikalarının belirlediği şeker fiyatlarına siyasi iktidarın da müdahale edebileceği düzenlemelerin yapılması gerektiğini anlatan Gürer, fabrikaların süreç içinde yeniden kamulaştırılması gerektiğine değindi.

ÜRETİCİ KAZANAMIYOR, TÜKETİCİ PAHALIYA ÜRÜN ALMAK ZORUNDA KALIYOR 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Fas’tan, Tayland’dan, Hindistan’dan şeker alır duruma düştük. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Şeker çiftçisi desteklenmeli, üretim yeterli olduğu için özelleştirilen şeker fabrikalarının belirlediği şeker fiyatları kontrol altına alınabilirse yurtdışından şeker ithal etmemize gerek kalmaz. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte şeker fiyatlarındaki artış devam eder. Üretici kazanamaz, tüketici daha pahalıya ürün alır ve sorunlar artarak katlanır” diye konuştu.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.