Süne Avcıları Sahaya İndi

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanarak yürütülen “Avlaklara Yaban Hayatını Destekleme” ve “Süne Zararlısı ile Keklikle Biyolojik Mücadele” projesi kapsamında  Afyonkarahisar Keklik Üretim istasyonunda yetiştirilen 650 Adet keklik; Han, Seyitgazi, Sarıcakaya, Mihalgazi ilçelerinde kurum amirleri, muhtarlar ve avcı dernekleri ile birlikte doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün 2022 Yılı Kanatlı Av Hayvanı Salım Programı kapsamında Eskişehir’de keklik popülasyonunu arttırmak ve yaban hayatının desteklenmesinin yanı sıra süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya kınalı keklik ve çil keklik salımı gerçekleştirildi.

Uygulanan proje ile üreticilere biyolojik mücadele yöntemlerine karşı farkındalık sağlamak, üreticilere alternatif mücadele yöntemleri tanıtılarak, kimyasal mücadeleyi azaltmak, bu vesile ile hem girdi maliyetlerini düşürmek hem de çevreye dost üretim sistemleri ile çevreyi ve toprağı korumak, ayrıca buğday da süne emgi oranlarını düşürerek, verim ve kaliteyi yükseltmek,  sürdürebilir entegre mücadele yöntemlerine önemli bir katkı sağlamak amaçlanıyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer;

”Doğaya bırakılan keklikler tabiatta tutunma, bulunduğu ortama adapte olma ve kendileri için yaşam alanı oluşturma sürecinde en az 1 ay bir zaman dilimine ihtiyaç duymaktadır. Bu süreçte av koruma ve kontrol ekiplerimizce Avcı Dernek Başkan ve üyeleri, Jandarma ekipleri ve muhtarlıklarla ortaklaşa yapılan çalışmalar ile bulundukları ortamda aralıksız takip edilecektir.

Keklik salımı yapılan avlaklarda, avlanma kesinlikle yasaklanmış olup, yasaklara uymayanlar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre idari yaptırım kararları uygulanacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.