Dolar 32,1975
Euro 35,0104
Altın 2.519,78
BİST 10.706,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 23°C
Lösev

Başkan Yılmaz Balıkesir’i Uluslararası Bir Üs Haline Getiriyor

Başkan Yılmaz Balıkesir’i Uluslararası Bir Üs Haline Getiriyor
8 Temmuz 2023 5:58 am
100

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın uluslararası platformlarla gerçekleştirdiği iş birlikleri ve projeler; Balıkesir’i, Türkiye’de uluslararası bir üs haline getiriyor. Türkiye’nin ilk Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) Şehirler Ağı Ofisi ile Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Durum Merkezi, Balıkesir’de açılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, Balıkesir’in uluslararası rolünün güçlendirilmesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmaların şehre yansıması artarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler’in en önemli organizasyonlarından birisi olan Dünya Habitat Günü’ne ev sahipliği yapan Balıkesir’e; Türkiye’nin ilk Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) Şehirler Ağı Ofisi ile Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Durum Merkezi açılıyor.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE YÖN VERECEK SÜRDÜRÜLEBİLİR HAMLELER

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) Şehirler Ağı’nın Türkiye Ofisi, Balıkesir’de açılıyor. Şehirlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için atılan önemli bir adımı temsil eden Ofis, Türkiye’nin geleceğine yön verecek sürdürülebilirlik hamlelerine ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine olan bağlılığını ve yerel yönetimlerin bu hedeflere ulaşmada önemli bir rol üstlendiğinin en önemli göstergelerinden biri olan Ofis sayesinde şehirler daha yaşanabilir, güvenli ve sürdürülebilir hale gelmeleri için gerekli bilgi ve deneyime ulaşabilecekler.

BALIKESİR İLHAM KAYNAĞI OLACAK

Şehirler arasındaki iş birliği ve dayanışmayı da güçlendirecek olan Ofis ile Balıkesir, Türkiye’nin geleceğine yön veren sürdürülebilirlik hamlelerine ev sahipliği yaparak ülkedeki diğer şehirlere ilham kaynağı olacak. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada şehirlerin önemine dikkat çekerek Türkiye’nin bu alandaki çaba ve başarılarını küresel ölçekte tanıtmayı hedefleyen Ofis, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda politika ve uygulama örneklerine erişim, sürdürülebilirlik alanında uluslararası projeler ve fonlarla iş birliği fırsatları sunacak.

VERİ VE BİLGİ PLATFORMU GÖREVİ GÖRECEK

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Şehirler Ağı’nın Türkiye Ofisi’nin yanı sıra Birleşmiş Milletler ile birlikte Çevre Durum Merkezi’nin Balıkesir’e kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde kurulacak olan Dünya Çevre Durum Merkezi (WESR) veri ve bilgi platformu görevi görecek.

BALIKESİR VE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM OLACAK

Kullanıcıların dünya çevre durumuyla ilgili; verilere, bilgilere ve bilgi hizmetlerine neredeyse gerçek zamanlı olarak erişmelerini, görselleştirmelerini, paylaşmalarını ve indirmelerini sağlayacak Merkez, Balıkesir ve Türkiye için büyük bir kazanım olacak. Bu platform; jeo-uzamsal, dijital kütüphaneler, veriye dayalı değerlendirmeler, öngörüler, küresel çevresel izleme, iletişim, vatandaş bilimi ve BM ülke ekiplerine ve ilgili Ortak Ülke Analizine desteği entegre ederek UNEP’in küresel çevresel veri stratejisini uygulayan birincil dönüşümsel değişim aracı olacak.

BALIKESİR’İ DİJİTAL ÇAĞA TAŞIYACAK

Balıkesir’e kurulacak olan Dünya Çevre Durum Merkezi ayrıca çevre ile ilgili “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” (SDG’ler) ve Çok Taraflı Çevre Anlaşmaları (MEA) ile ilgili kaydedilen ilerlemenin görselleştirilmesine yardımcı olacak. Balıkesir’i dijital çağa taşıyacak ve büyük veri, jeo-uzamsal, küresel çevre için en son teknolojileri kullanma konusunda liderlik rolü kuracak Merkez, insanlığın çevre ile ilgili görevlerini yerine getirmek ve gezegen için ortaya çıkan dijital ortamlarda hem önemli hem de benzersiz bir boşluğu doldurmak üzere inşa edilecek.

“BAŞ BAŞA VERMEYİNCE TAŞ YERİNDEN KALKMAZ”

2019 yılında, Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından; sürdürülebilirliği merkezine alan 5 yıllık stratejik eylem planı hazırladıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Her yatırımımızda, her adımımızda; sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmaya ve iklim eylemlerini yaygınlaştırmaya odaklanıyoruz. Şimdi de Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Şehirler Ağı’nın Türkiye Ofisi’ni ve Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Durum Merkezi’ni Balıkesir’e kazandıracak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Şehirlerimizin, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşması için atılan büyük ve önemli bir adımı temsil eden bu Ofis, Türkiye’nin geleceğine yön verecek sürdürülebilirlik hamlelerine ev sahipliği yapacak. Ofis, ülkemizin bu alandaki kararlılığını ve Yerel Yönetimlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmadaki iradesini gösteriyor.  Farklı şehirlerde, farklı ülkelerde; benzer tecrübeleri edinmiş liderler olarak; etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz küresel sorunlara ‘birlikte bakabilme becerisini’ geliştirmemiz gerekiyor. Bir Türk Atasözü der ki; ‘Baş Başa Vermeyince Taş Yerinden Kalkmaz.’ Ancak birlikte çalışarak daha iyi bir dünya kurabiliriz.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.