Çikolata Kaynaklı Salmonella Vakaları Artıyor

Avrupa’da farklı ülkelerde yumurta şeklindeki Kinder çikolatalarından çıktığı sanılan Salmonella bakterisi nedeniyle 125 zehirlenme vakası inceleniyor. Birçok ülkede inceleme sonuçlanıncaya kadar söz konusu çikolataların toplatılmasına karar verildi.

Gıda güvenliği yetkililerine göre, salmonella kaynaklı zehirlenme vakaları Belçika’daki bir Ferrero fabrikasını işaret ediyor. Salmonella vakaları şu ana kadar Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, İrlanda ve İsveç’te görülmüş durumda.

Ferrero’dan yapılan açıklamada, Fransa’da raflarda yer alan Belçika’da üretilmiş tonlarca Kinder çikolata ürününün “salmonella vakalarıyla” muhtemel bağlantısı nedeniyle geri çağrıldığı belirtildi.Geri çağrılan ürünler arasında Kinder Sürpriz yumurtaları, Schoko-Bons ve küçük yumurtalar ile diğer bazı Kinder çikolatalar yer alıyor.

Salmonella nedir?

Ölümcül bakteriyel hastalık olarak bilinen salmonella, ishal, ateşlenme, karın ağrısı, kusma, baş dönmesi ve diğer semptomlar gösteriyor ve 6 saat ile 6 gün arasında ortaya çıkıyor.Enfeksiyona yakalananların tedavisi 2 ile 4 hafta arasında değişiyor.

Kaynak: Euronews https://tr.euronews.com/2022/04/05/avrupa-ulkelerinde-kinder-cikolatalar-ile-baglant-l-salmonella-vakalar-yay-l-yor?utm_source=newsletter&utm_medium=tr&utm_content=avrupa-ulkelerinde-kinder-cikolatalar-ile-baglant-l-salmonella-vakalar-yay-l-yor&_ope=eyJndWlkIjoiNGQ0ZTE0YTY0ZjcyODUwY2Q3NWVjNWQxMDk4NjJkNGEifQ%3D%3D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.